Tradiční čínská medicína přisuzuje dýni ochlazující povahu a, což poznáme při konzumaci i my, sladkou, někdy až mírně nahořklou chuť. Její pravidelná konzumace ovlivňuje kladně především činnost slinivky břišní (prevence obezity, diabetes, náprava hyper/hypoglykemických stavů), sleziny a dýchacích orgánů (ulevuje od silného zahlenění, tlumí nadměrnou produkci hlenu při respiračních obtížích, například zánětu průdušek či astmatu).
Tepelně upravená dýně prospívá taktéž zažívacímu ústrojí, protože usnadňuje trávení (štěpení a absorpce jednotlivých živin).
Pečená dýně hokaido
Celou dýni hokaido řádně omyjte, rozpulte a měkký vláknitý střed se semeny vyjměte a odložte zvlášť do mísy. Plech vyložte pečicím
papírem a rovnoměrně na něj poklaďte dýni nakrájenou na středně silné klínky a omyté celé hlavičky česneku v množství podle chuti. Hojně okořeňte čerstvě mletým čtyřbarevným pepřem a červenou lahůdkovou paprikou.
Pečte ve vyhřáté troubě při 200 °C, zhruba 20 minut, do změknutí. Takto upravenou dýni můžete použít jako přílohu k jakékoli luštěninové kaši (hrachová, z červené čočky), kterou dochutíte několika vymačkanými stroužky z pečené hlavičky česneku. Zbytek dýňových dílků a vymačkaných stroužků důkladně promačkejte a uložte v neprodyšné dóze do chladničky pro pozdější využití při přípravě pomazánek, k dochucení zeleninových polévek, potření grilované ryby či libového plátku masa.
Ojedinělou chuť dodá tato dýňovo-česneková pasta rovněž šťouchaným bramborám nebo bramborové kaši, do kterých zvolené množství pouze zahorka jemně vmíchejte. Další recepty najdete v aktuálním čísle EXTRA/6.