Zázračná levandule – 7 tipů, jak ji využít pro zlepšení zdraví

Levandule lékařská, lidově zvané „dulenka“, je velmi aromatická a také léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Pochází z oblasti západního Středozemí, tradičně se pěstuje například ve francouzské Provence, ale dnes už ji najdete divoce růst prakticky všude kolem Středozemního moře. Nejvíce se levandule využívá pro své aromatické účinky – už staří Římané ji přidávali do koupele, mezi oblečení pro odpuzení hmyzu a samozřejmě ji využívali i v kuchyni. Jak můžete blahodární účinky levandule na svoje zdraví vyzkoušet i vy?

Levandulová koupel uvolní svaly

Tělo zmožení prací či sportem zrelaxujete v lázni, do které přidáte několik kapek levandulové esence. Můžete také nechat v lázni vyluhovat látkový pytlík se svazkem sušené levandule.

 

 

Levandule proti akné

Levandulový olej je jedním z nejúčinnějších pomocníků při boji se zánětem vývodů mazových žláz, jehož hlavním projevem je trudovitá pokožka. Levandule zabraňuje množení bakterií, které způsobují v pokožce zánět, pomáhá upravit množství produkovaného mazu a také vylepšuje jizvy, které po akné zůstávají.

 

Levandulová lázeň chodidel proti únavě

Do lavóru s horkou vodu nakapejte 5 kapek levandulové esence, ponořte do ní chodidla, uvolněte se a nechejte esenci 10-15 nasáknout do vašeho těla. Výsledek zaručený!

 

Levandulí proti zánětu dutin

Nakapejte 2 kapky levandulové esence spolu s 2 kapkami tymiánového oleje do horké vody a inhalujte s ručníkem přes hlavu. Jen pozor, nepopalte se!

 

Antibakteriální levandule

5% výtažek z levandule má silné antibakteriální účinky. V kombinaci s výtažkem z meduňky vykazuje i účinnost proti virům.

 

Levandulí proti nespavosti

Levandulová esence pomáhá navodit spánek – vyzkoušejte nakapat 3-4 kapka zespoda na polštář.

 

Levandule proti menstruačním bolestem

Pro úlevu od menstruačních křečí vmasírujte jemně několik kapek levandulového oleje do podbřišku, případně aplikujte teplý obklad s levandulovou esencí.