Primitivní život se vyvíjel v pramořích a náš organismus je vlastně jakýmsi „potomkem“ těchto moří. Voda, sůl a slunce byly a stále jsou nezbytnými prvky života na Zemi, a pokud zvolíme správný způsob, dokážou našemu tělu velmi prospět.
Sůl, kterou dnes běžně používáme, obsahuje jen několik prvků v takzvaně „mrtvé“ formě. Je strojově krystalizovaná při vysoké teplotě, přidává se do ní přípravek proti vlhnutí a jod. Ve větším či menším množství se sůl nachází ve většině průmyslově upravených a vyrobených potravin. Při solné léčbě je nutné se takto upravené soli vyhnout. Pokud ji totiž budete při běžném solení používat i nadále, vytvoříte v těle nerovnováhu, která způsobí nadměrné zadržování vody. Protože jsou dnešní oceány a moře znečištěné, mořská sůl už není nejvhodnější, i když se tradičně používala po tisíciletí. Na solnou léčbu doporučuji krystalickou sůl kamennou, především tu, která pochází z pákistánského dolu Kewra a říká se jí himálajská. Na trhu ji seženete, ale buďte opatrní a informujte se, zda je skutečně pravá.
Denní solení
Lékaři doporučují snížit denní dávku soli na 3,5 gramu. Při solné léčbě himálajskou solí ovšem můžete použít až 7 gramů. Pak si dokážete vyléčit neduhy, které vzniknou jako výsledek konzumace přesolených jídel. Jak tomu rozumět? Vegetariánská a veganská strava je jin. Proto je třeba ji dobře osolit, aby byla jinová méně. V makrobiotické kuchyni se tudíž používá 5–7 gramů soli denně.
Odborníci na výživu nabádají k pití velkého množství vody, ovšem nerovnováha vytvořená používáním stolní soli může mít za následek, že i když pijete dost, nebudete dostatečně zavodnění. Voda vaším tělem jen rychle proběhne a budete pouze zatěžovat ledviny. Záleží tedy na stravovacích návycích. Jestliže je strava nevyvážená (to znamená, že je jak extrémně jin, tak extrémně jang bez vyváženého středu), bude upravená stolní sůl působit ještě větší nerovnováhu. Tělo bude takovouto sůl vnímat jako „jed“ a bude ji ukládat v těle. Následkem pak jsou zdravotní problémy, například kožní nemoci. Kůže je totiž první orgán, jehož prostřednictvím se organismus snaží zbavit nežádoucích látek.
Léčivý roztok
Na přípravu léčivého solného roztoku potřebujete himálajskou sůl a vodu, která by měla být „živá“, tekoucí, například ze studánky nebo načepovaná v lázních. Před plastovými láhvemi dejte přednost skleněným. Na přímém slunci pak vodu alespoň dvě hodiny nabíjejte energií. Základní roztok určený k léčbě by měl být 25%.
Pití slané vody
Třikrát denně, asi půl hodiny před jídlem, vypijte 200 ml vlažné vody s jednou kávovou lžičkou solného roztoku. Pokud se snažíte zhubnout, je lepší pít vodu hodně teplou. Jinak stačí vlažná. Himálajská sůl obsahuje kompletní řadu stopových prvků a minerálů, které jsou nezbytné pro dobrou funkci metabolismu. Odstraňuje v organismu kyselost a paradoxně chrání klouby a snižuje krevní tlak.
Vyplachování nosních dutin
Do 100 ml vody nalijte 3 lžičky solného roztoku. Vodu buď vdechujte, nebo kapejte kapátkem do nosu. Další způsob je použití indické nosní konvičky, kterou seženete v lékárně. Vyplachování nosních dutin 3x denně pomůže léčit chronickou rýmu i astma. Dlouhodobá léčba vytvoří silnou imunitu vůči onemocněním nosohltanu.
Vyplachování úst
Stejným roztokem, kterým vyplachujete nos, vyplachujte i ústa. Doporučuji kloktat alespoň půl minuty a nepolykat. Himálajskou krystalickou sůl je možné použít přímo i na čištění zubů. V Indii tuto metodu používají tisíce let.
Text: Joseff Michálek