LÉČIVÝ DECH • Nedoceněná metoda sebeuzdravování
Biorezonanční terapie zvířat • Vliv majitelů na domácí mazlíčky
Tajemný Voynichův rukopis • Kdo konečně rozluští vzkazy z jiné dimenze?
Opilí láskou • Středověká mystika v moderním hávu
Průměrný jedinec se nadechne a vydechne přibližně dvaadvacettisíckrát za den. První nádech a poslední výdech rámují lidský život… Už z tohoto kratinkého výčtu je zjevné, nakolik je dech pro existenci každé bytosti důležitý. Je s podivem, že ho přes tuto neoddiskutovatelnou skutečnost zpravidla vnímáme jen pasivně, automaticky, jako samozřejmost. Nedoceňujeme tento dar.
Dech není pouhá mechanická okolnost života, jak snad alespoň podprahově tušíme. Úzce souvisí s mentální kondicí, se stavem, schopnostmi a rozměry ducha. Velmi dobře to vědí – a o tuto znalost dlouhodobě pečují – v zemích jižní a východní Asie. Méně se ví, že stejně dobře to věděli i hésychasté praktikující své meditace v naší části světa. Oni i někteří další moudří středověké Evropy nepochybovali o zásadní provázanosti ducha a dechu. Kromě jiného o tom svědčí i slovo spirituální, duchovní, které se vyvinulo z latinského výrazu spirare, dýchat.
Téma dechu a vědomého dýchání upadlo u takzvané západní civilizace do zapomnění, nyní se však do hledáčku širší společnosti vrací. Že je to dobře, přesvědč se, milý čtenáři, vlastní praxí. Inspiraci (z latinského in-spirare, vdechnout) k ní lze najít v duchovních tradicích „cizích“ i křesťanských.
Milé děti, vážení rodiče i všichni ostatní, kteří máte co do činění se zářijovým zahájením školní docházky, spolu s celou redakcí vám přeji, ať tento náročný a hektický čas s nadhledem rozdýcháte.
Miloš KOZUMPLÍK
šéfredaktor
Z obsahu
OBRAZEM
Dlouhá pouť oltářního kamene
„Je překvapivé, že pochází z takové dálky,“ uvedla archeoložka Susan Greaney z britské Exeterské univerzity na adresu pětimetrového balvanu ležícího uprostřed kamenného kruhu v legendárním anglickém komplexu menhirů Stonehenge. Podle nové archeologické studie publikované v časopise Nature byl na jih Anglie dopraven ze 760 kilometrů vzdáleného severovýchodu Skotska. Ve starověku!
OBĚŽNÁ DRÁHA
Umělá inteligence • Jak složit mozaiku z dávné minulosti
Michal ČERNÝ
Nástroje umělé inteligence dokážou vynést na světlo překvapivé souvislosti ze zdánlivě zapomenutých dějin – například odkrýt dávno neexistující sociální sítě či odhalit skryté významy ve zlomcích prastarých nápisů.
ZAOSTŘENO
DECH JE LÉK • „Samozřejmost“, kterou všechno začíná i končí
Karolína MOLINARI
Jídlem ovlivňujeme svá těla zhruba třikrát denně, pitím ještě častěji. Dech je děj, který probíhá kontinuálně – průměrný člověk se nadechne a vydechne zhruba dvaadvacettisíckrát za den. Dýcháním můžeme podpořit metabolismus, hormonální rovnováhu a celkové zdraví. Naopak nekorektní dýchání dokáže poměrně zásadně a průběžně škodit.
SEBEPOZNÁNÍ
Naslouchej svému dechu, uslyšíš rytmus vesmíru
Petr ZÁRYBNICKÝ
Některá bojová umění učí až dvacet způsobů dýchání. Naproti tomu normálně člověk dýchá jen povrchně a aktivně pouze horní částí hrudníku. Samozřejmě že když je potom potřeba vynaložit větší námahu, dechu se mu nedostává a s dechem mizí i fyzická síla.
ROZHOVOR
OPILÍ LÁSKOU
Eva CÉSAROVÁ
Setkání s mystickou poezií a lidovou indickou tradicí zpěvu ho ovlivnilo natolik, že se pro něj staly osudovými. Jako student literatury VIPUL RIKHI fascinovaně propadl tradici zpěvu staré několik stovek let, aby se později zásadně projevila v jeho vlastní tvorbě. V ní propojuje písně Kabíra, básníka z 15. století, a hlubokou kontemplaci nad významy, které ony písně v nitru člověka otevírají.
REFLEXNÍ TERAPIE
První traumata
Beáta a Július PATAKYOVI
Jak vzdálené časy pro dospělého člověka – dětství se mu jeví jako slabá mlha bez kontur. A přiznejme si, pro mnoho z nás je možná dobře, že je dětství pryč. Autoři tohoto článku se domnívají, že autohypnózou, omlouváním a banalizací lze emoce v onom období vzniklé zlikvidovat.
ÚHEL POHLEDU
JÁTRA • O jejich očistě a vlivu emocí
MUDr. Josef JONÁŠ
Játra jsou v centru pozornosti mnoha lidí. Ovlivňují nejen trávení a emoce, ale v podstatě celý organismus. Ovšem soudě podle způsobu současného léčení řady zdravotních potíží, játrech internisté či praktici mnoho nevědí.
HISTORIE
Voynichův rukopis • Podvrh, nebo klíč k jiným dimenzím?
Taťána KROČKOVÁ
Není mnoho písemností, které by vyvolávaly tolik zájmu a otazníků jako Voynichův rukopis nalezený v 17. století. Tajemný spis, považovaný za jeden z nejzáhadnějších na světě, je plný tajemných obrázků neznámých rostlin nebo nahých žen v kádích. Některá vyobrazení připomínají astrologickou symboliku. Nejvíc otázek však vzbuzuje písmo. A že se už o jeho rozluštění pokoušeli mnozí!
BIOREZONANCE
Na zvířeti se odráží vliv majitele
Pavla VOJÍŘOVÁ
„Jaký pán, takový pes,“ říká se. O tom, že se na zvířeti projevuje vliv majitele jak v povahových vlastnostech, tak v onemocněních, se veterinární terapeutka ANDREA MAZÁNKOVÁ přesvědčuje každodenně. Podle ní by bylo ideální léčbu zvířete začít terapií majitele.
ASTRO
Zatmění „velkého“ Měsíce
Petr HORÁLEK
Je libo pohled na vzácný nebeský úkaz? Ve středu 18. září 2024 uvidíme v časných ranních hodinách částečné zatmění Měsíce. Bude sice jen malé, ale budou jej provázet dobré pozorovací podmínky, takže bude krásně vidět pouhýma očima. Úkaz uvidíme prakticky v celém jeho průběhu. Navíc se bude Měsíc nacházet blíž k Zemi a v poloze nízko nad obzorem se bude jevit o něco větší než obvykle.
KALEIDOSKOP
LESNÍ MYSL Martiny HOLCOVÉ
INDIÁNKA V AKCI Drahomíry JANDOVÉ
FENOMÉN
Bezpečí a klid základního příjmu
Michal ČERNÝ
Východiskem ze současných globálních ekonomických potíží se podle některých teorií může stát základní příjem – jednotná sociální dávka, dostupná pro všechny bez podmínek. Padají také návrhy, aby byla vyplácena v kryptoměnách, jako je například bitcoin. Kritici varují, že projekt automatického základního příjmu povede ke zlenivění a degeneraci příslušníků mnoha sociálních skupin.
TAJE FRANCOUZSKÝCH SÍDEL
AVIGNON • město sedmi papežů
Martin STEJSKAL
Leží na soutoku Rhôny a Durance v jižní Francii. Kvůli sedmi papežům a následně dvěma vzdoropapežům, kteří sem byli v letech 1309 až 1423 instalováni, se Avignonu přezdívalo „město papežů“. V držení papežských států zůstal až do roku 1791. Již před římskou přítomností byl někdejší Avenio pojmenován Auenion, což může být jak ligurské, tak keltské jméno označující „město u řeky“.
BYLINKOVÝ SVĚT
Pcháč rolní
Vláďa VYTÁSEK
Někdy se nazývá pcháč oset. Bylina obsahuje ne zcela probádané glykosidy a kromě dalších látek i 25 procent mastného oleje. Tohoto bodláku si cení ruské léčitelství, zatímco u nás je to léčivka spíš nedoceněná, přestože zde roste velmi hojně.
SOBĚSTAČNOST
Základní tinktury do lékárničky
Radka SVATOŠOVÁ
Doma i na cestách se bude hodit sada základních tinktur, které si snadno připravíme sami. Sadu můžeme obměňovat a doplňovat podle potřeb svých i našich blízkých.
ENERGIE
Křišťálová voda
Ing. Josef SCHRÖTTER
Ve druhé polovině 20. století přišel vědec Anatolij Maljarčikov s neotřelým objevem. Lékařům navrhoval, aby k léčení pacientů a prevenci nemocí využívali kámen – obyčejný hnědý křemen dostupný snad v každém přírodním prostředí. Metoda to byla natolik prostá, že vědec brzy získal pověst podivína a šarlatána.
MANDALA
Panna 24. 8. – 22. 9.
Ing. Josef SCHRÖTTER
Obrázek je aktivován pro léčení tenkého a tlustého střeva a pro celkové posílení a harmonizaci.
FEJETON
Jedna věta o šesti slovech
Jiří KUCHAŘ
Jméno Pierre Jean Georges Cabanis zná málokdo. Narodil se do turbulentní doby, v červnu 1757 v malé obci Cosnac, a roku 1808 zemřel v Meulan-en-Yvelines, na břehu řeky Seiny, čtyřicet kilometrů od Paříže. Byl fyziolog, svobodný zednář a filozof. Do školy chodil ve městě Brives, kde projevil velké studijní nadání, ale nezávislost jeho ducha byla tak silná, že žil ve stavu permanentní vzpoury proti svým učitelům a nakonec byl vyloučen.