Léčivé sny • Jak se vyspat z nemocí a stresu
Tajemná síla pyramid • K čemu skutečně sloužily?
Boj o pitnou vodu • Kdy nám dojde
Všechno o houbách • Pochoutka i lék
Mohou být jako ta nejlepší prázdninová chalupa – poslouží k odpočinku, umenší nebo možná i vyléčí (nejen) civilizační nemoci či stres a poskytnou vydatné zdroje životní inspirace. K takzvaným lucidním neboli bdělým snům je ale potřeba nejprve získat klíč, což není snadné ani samozřejmé; žádný podnik bytového hospodářství objekt tohoto typu neposkytuje. O vstup do takového stavení se každý musí postarat aktivně sám. A povede‐li se to, je třeba ho nejprve vysmejčit, vymalovat, zajistit přívod energií i odvod odpadu. Nejnovější vědecká zjištění ohledně „řízeného“ snění jsou jedním z hlavních témat tohoto vydání REGENERACE.
Pokud vám po letních dovolených krev stále bouří touhou po dobrodružství a objevování, přilijte do ní ještě trochu cestovatelského adrenalinu četbou rozhovoru s Jaromírem Kozákem, který vás zavede do Egypta. Ne na pláže a do resortů plných opalujících se turistů, ale do nitra pyramid, jejichž tajemství promýšlí z neobvyklých úhlů pohledu.
Držíte v rukách zářijové vydání, je tedy po prázdninách a letním volnu. Ale není třeba zoufat nad koncem volných dní bez šéfů a často otravných všedních povinností. Svoboda, nové inspirace a radostný život nesouvisejí s časovým obdobím, ale s nastavením duše.
Milé čtenářky, vážení čtenáři, přeji vám dostatek bdělosti potřebné k tomu, abyste nepřehlédli nabídky a pozitivní možnosti, které i zdánlivě nudný každodenní život přináší.
MILOŠ KOZUMPLÍK
šéfredaktor
Z obsahu
Lucidní snění. Vyspěte se z problémů
O lucidním snění coby souboru psychických technik, díky nimž si můžeme na sny vědomě posvítit jako reflektorem a vyřešit tím mnohé obtíže – například obezitu, závislost na kouření, traumatické poruchy bývalých vojáků či obětí znásilnění.
Boj o vodu
Voda je den ode dne vzácnější komodita a sehrává stále významnější geostrategickou a bezpečnostní roli. Povedou se o ni války? Jak jsme na tom s vodou v Česku? Rozhovor s hydrologem BOHUMÍREM JÁNSKÝM, objevitelem pramene Amazonky.
Vědomý rozvoj mozku
Schopnost myslet je vrcholem evoluce člověka. Jak stále rozvíjet a posouvat možnosti a úroveň svého myšlení? Kultivace mentálních schopností podle VLASTIMILA HELY.
Kterak tělo zdravě pěstiti
Co je nemoc? Jak ji vnímali lidé a odborníci v období první republiky? Nakolik byla některá zdravotnická fakta z dnešního pohledu úsměvná? Zasvěcený pohled do historie medicíny.
Přijměte situaci takovou, jaká je
Nad spirituálním rozvojem v souvislosti se schopností vnitřně splynout s tím, že všechno je takové, jaké má být, se zamýšlí psycholog, mentální kouč a vysokoškolský pedagog MARIAN JELÍNEK.
Strom Hedvábné stezky
Obchodním cestám dávaly názvy různé komodity, například jantar, sůl nebo zlato. Jednou z nich bylo i hedvábí, podivuhodný produkt moruše bílé, jehož historii připomíná spisovatel JIŘÍ KUCHAŘ.
Houby: pochoutka i lék
V rámci čtenářské rubriky Ptejte se odpovídají zkušení mykologové RADOMÍR SOCHA a ALEŠ VÍT. Které houby jsou nejléčivější a k čemu se používá houbový prach?
Egypt je projekcí nebes
Egyptolog JAROMÍR KOZÁK zkoumá a vysvětluje život Egypťanů z pohledu poznatků moderní vědy. V rozhovoru vypráví o pojetí pyramid jako elektráren, využití zvukových manter či důvodech mumifikace.
Legendy horních měst
Ve většině míst, kde v minulosti bývaly doly a těžily se drahé kovy a kameny, se tradovaly obdobné pověsti. Cesta za důlními skřítky, ochránci rudného bohatství, do podzemních štol a slují.