ReGeNeRaCe únor 2021

Geniální diagnostik MUDr. PES • Jak mazlíčci poznají, jestli jste nemocní
ABY ZUBY NEBOLELY • Přírodní péče o ústní dutinu
Bojíte se budoucnosti? • Kreativitou proti strachu
FEXT – monstrum z Vysočiny • Nový seriál o bytostech démonologických pověstí

Indiánský měsíc hladu je sice nejkratším měsícem v roce, ale dozajista patří k nejnáročnějším. Zima už je leckomu dlouhá až příliš, dny stále skýtají jen málo přirozeného světla, někteří pociťují lítost z vyprchané vánoční atmosféry, jiní zklamání z nedodržených novoročních předsevzetí. Atmosféru letošního února navíc šponují strachy a starosti související s epidemií, které zřejmě stále nedocházejí síly, nesvědčí‐li zprávy o britské a jihoafrické mutaci koronaviru rovnou o opaku.

Nejistota z postepidemické budoucnosti je všudypřítomná. Psychologové mluví o potřebě duševního zocelení, mentální koučové doporučují přehodnotit dosavadní žebříčky hodnot. Věřím, že v pestrém seznamu dobře míněných rad, jak přežít současnost a připravit se na časy příští, vás zaujme položka dodaná odborníkem Karlem Červeným. Buďte tvůrčí, radí v rozhovoru s Martinou Kociánovou. Aniž by se omezoval pouze na technologické souvislosti, věří, že díky kreativitě a inovacím lidstvo dokáže najít východiska i ze zcela nepředvídatelných situací.

Tvůrčím počinem je jistě i selská moudrost, která možná trochu oklikou, zato s vtipem, komentuje nositele negativních nebo slabých povah, jež konfrontaci s podmínkami nelehké doby vzdávají bez náznaků sebezapření a úsilí: „Pokud někdo nechce, je to mnohem horší, než když nemůže.“

Milé čtenářky, vážení čtenáři,
přeji vám pevné zdraví a sílu kreativně využít i zdánlivě nepříznivé okolnosti k pozitivnímu rozvoji sebe sama. Čtěte REGENERACI, regenerujte s REGENERACÍ a pomáhejte regenerovat i životu kolem sebe. S redakčním týmem se upřímně snažíme, abychom vám v tomto ohledu poskytli podporu a inspiraci.

MILOŠ KOZUMPLÍK
šéfredaktor

Obsah

Obrazem

Létající drahokam

Poetické označení pro ledňáčka používají ornitologové, které inspirovalo jeho působivé kovové zbarvení. Tento létající živočich může posloužit za názornou ukázku toho, jak se lidská řeč ubírá klikatými cestičkami a dochází na nich k mnoha zmatením. Označení ledňáček totiž překvapivě nemá nic společného s ledem – ale se železem.
Michal ČERNÝ

Oběžná dráha

Extrémní počasí na vzestupu

Po pěti letech sucha v České republice již hrozil akutní nedostatek vody. Křivka se zase zhoupla dolů a loňský rok byl nejdeštivější za posledních deset let. Podle americké NASA však nepříznivé trendy celosvětového klimatu pokračují.
Michal ČERNÝ

Srpek

Vlasty Urbanové,

ředitelky neziskové organizace Lemniskáta, která provozuje chráněné pracoviště pro lidi s postižením

Diagnóza

Cholesterol • Pravda a mýty

Jedním ze společensky nejfrekventovanějších témat prvních týdnů nového roku se tradičně stávají předsevzetí související se zdravým životním stylem. S touto otázkou souvisí i rizika, jimiž hrozí cholesterol. Zamýšlí se nad nimi magistra farmacie Lenka SOBKOVÁ.

Koronavirus

Kvercetin a bromelain

V souvislosti s mutací viru SARS‐CoV‐2 a náhlému vzestupu nákazy nejen ve Velké Británii je zřejmé, že epidemická situace se změnila. Jiří KUCHAŘ představuje další přirozené pomocníky v boji proti COVID‐19.

Úhel pohledu

Univerzálním lékem je přirozená imunita

Věnovat se dnes problematice covidu je již banální a obehraná písnička. Většina národa věří na očkování a dobře promyšlená propagace nenechává prostor pro další úvahy. Nikdo neví, jak dlouho po aplikaci injekce imunita vydrží, a zkušenosti s RNA viry, kterých je hodně, ukazují, že očkovat se musí každý rok znovu. To už nebude hradit stát a lidé budou váhat, zda investovat do tak krátkodobé naděje.
MUDr. Josef JONÁŠ

Sebepoznání

Využijte každou příležitost • O posilování dobrých návyků a osobním růstu

Platón člověka charakterizuje jako bytost hledající duchovní podstatu své existence, smysl svého počínání. Řada lidí si však myslí, že smysl života spočívá spíše v maximalizaci hmotných statků a užívání si lákadel či vymožeností světa. Na konci této slepé uličky udiveně zjišťují, že tudy cesta ke štěstí nevede. O posilování dobrých návyků a osobním růstu píše mentální kouč Vlastimil HELA.

Rozhovor

Tisíckrát chytřejší než člověk

Jak se máme vyrovnat se současnou situací zásadně ovlivněnou koronavirovou epidemií? Jakými cestami se může ubírat budoucnost? Ať už se bude vyvíjet jakkoli, vědec KAREL ČERVENÝ vsází na inovace a kreativitu. Doporučuje jedincům i společnostem, aby tuto schopnost pěstovali, rozvíjeli a podporovali. V rozhovoru s Martinou KOCIÁNOVOU tvrdí, že díky tvořivosti a inovacím lidstvo dokáže najít východiska i ze zcela nepředvídatelných situací.

Ukázka z rozhovoru: Tisíckrát chytřejší než člověk

Přírodní medicína

Zonulin, bakterie a pšenice

Hippokrates svým výrokem „Všechny nemoci začínají ve střevech“, vyřčeným před dvěma a půl tisíci lety, neuvěřitelně přesně odhadl výsledky současného výzkumu, který zpochybnil hypotézu považující rakovinu, autoimunitní nemoci, alergie nebo nemoci srdce pouze za výsledek genetiky a zevního prostředí.
MUDr. David FREJ

Zdravé potraviny

Drobná semínka s dlouhou historií

První zmínky o něm sahají až do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Bílý sezam nabízí výjimečný obsah nutričně prospěšných látek i jemnou oříškovou chuť, všestranně využitelnou ve sladkých i slaných pokrmech, a proto si ho už staří Egypťané cenili jak v kuchyni, tak v preventivní a léčebné praxi.
Markéta KUNZOVÁ

Lékárna

Lenky Sobkové

magistry farmacie

Fenomén

Když lékař chodí po čtyřech • Fantastické možnosti psího čichu

Pes je nejenom nejlepší přítel člověka, ale také vynikající diagnostik. Kromě lidských emocí dokáže vycítit blížící se epileptický záchvat, odhalit některé druhy diabetu nebo rozpoznat rakovinu. Týmy odborníků proto některé rasy využívají k plnění zvláštních úkolů v medicíně. Speciálně trénovaní jedinci tak stále častěji odhalují nemoci a zachraňují lidské životy. S fantastickými možnostmi psího čichu seznamuje MUDr. Petr SEDLÁČEK.

Životní styl

Přírodní péče o zuby

S úsměvem jde všechno líp. Co ale dělat, když zuby, základ krásného a upřímného úsměvu, místo radosti přinášejí spíš starosti? Jak na to, aby zuby nebolely? Přirozené postupy shrnuje Dagmar MATULÍKOVÁ.

Léčitelé

Hans Bender: Myšlenka je energie

Zajímali se o něj parapsychologové i novináři celého světa. Rozpletl případy, které policie nedokázala vyřešit. Kdo byl muž s přízviskem Lovec duchů? V seriálu o fenomenálních léčitelích pokračuje publicista a spisovatel Jiří KUCHAŘ.

Rozhovor

Někdy se andělé usmívají

Nevídaných šest Andělů Akademie populární hudby získal vloni v konkurenci o jednu až dvě generace mladších interpretů. Tímto úspěchem však více než padesátiletou kariéru neuzavírá. Rockový veterán a legenda VLADIMÍR MIŠÍK, který si vždy stál za svým přesvědčením, i nadále tvoří a nahrává. Jen se více než dříve musí zabývat i svými zdravotními handicapy.
Petr SEDLÁČEK

Rostliny, které měnily svět

CIBULE • Pláč, který neočišťuje

Vědě poskytla několik nových poznatků o slzách, významně přispěla k celkové klasifikaci rostlin a jmenuje se podle ní ceněný druh porcelánu. Dala vzniknout západoevropskému archetypu Francouze jedoucího na kole, který má na sobě pruhovaný svetr, na hlavě baret a na řídítkách veze zavěšené její svazky.
Jiří KUCHAŘ

Astro

Boj o jižní nebeské klenoty

V pondělí 14. prosince 2020 se na jižním americkém kontinentu odehrálo jedinečné úplné zatmění Slunce. Naše hvězda se na zhruba dvě minuty schovala za temný měsíční disk a kolem dokola se ukázala paprskovitá sluneční korona – plazmatický obal kolem Slunce, který nikdy jindy než právě při úplném zatmění není ze zemského povrchu viditelný očima.
Petr HORÁLEK

Astro

2021: Pozoruhodné a vzácné nebeské úkazy

Výběr nejzajímavějších dějů, které pro čtenáře REGENERACE připravil astronom Petr HORÁLEK, by v Česku a na Slovensku měly mít skvělé pozorovací podmínky. Hvězdáři sice neočekávají žádnou mimořádně jasnou kometu, ale není vyloučeno, že se v průběhu roku objeví kometární překvapení, jako tomu bylo s kometou NEOWISE. I tak se milovníci hvězdného nebe nad námi mají na co těšit.

Léčitelé a právo

Nebezpečí léčitelského působení

V minulém vydání REGENERACE jsme se věnovali právní odpovědnosti léčitele. Nyní navážeme poukazem na některá možná nebezpečí léčitelství.
prof. JUDr. Ivo TELEC, CSc.

Kaleidoskop

Před nádorem chrání svatá Agáta • Nevykašlat se na chřipku…

Dagmar MATULÍKOVÁ

Životní prostředí

Velké potíže s malými plasty

Malé úlomky plastů jsou všude kolem nás a pomalu, ale jistě pronikají i do lidských těl. Panuje okolo nich mnoho omylů a nejasností. K nejzásadnějším patří otázka, zda a do jaké míry mikroplasty ohrožují naše zdraví.
Michal ČERNÝ

Bytosti démonologických pověstí

FEXT • Nezničitelné monstrum z Vysočiny

Většina fantaskních postav z českých pověstí, jakkoli je úzce svázána s místním toposem, nemá zdejší kořeny. Patří do takzvaných toulavek – pověstí, které kdysi putovaly napříč Evropou. Existuje však jeden druh, o němž lze říci, že je skutečnou lokální raritou.
Martin STEJSKAL

Bylinkový svět

Teplo pro duši i tělo

Vrcholí zima, a proto je důležité dbát na udržování tepla. A nejen toho tělesného. Obzvlášť silnou únorovou emocí je strach, soustřeďte se tedy i na udržování „vnitřního ohně“.
Vláďa VYTÁSEK

Lesní mysl

Druhý šálek • Malý svátek pro smysly

Druhý šálek Lesní mysli voní sněhem, zimou, vlhkem. Čím méně slunce a světla, tím více stojí za to popřemýšlet,
jak se dostat ven, trochu se rozpohybovat a dodat si tak dobrou náladu.
Martina HOLCOVÁ

Retro

Co včera se dělo, dnes je minulostí

Zvláštní události a mimořádné osobnosti ve fotografických vzpomínkách Jaroslava KŇAPA.

Energie míst

Pozitivní linie

Dění na Zemi je proces, ve kterém hrají hlavní roli energie a informace. Jsou místa s energií negativní, nebo pozitivní. V našich bytech, domech a na pracovištích se může ukrývat neviditelný nepřítel, který umí pomalu, ale jistě poškozovat lidské zdraví. Je jím patogenní záření různých energetických zón, ale také energetických zářičů, které jsme z nevědomosti umístili ve své blízkosti. Lékaři nás pak léčí bez velkých úspěchů, poněvadž energie patogenních zón léčebné procesy potlačují.
Psychotronik a léčitel Josef SCHRÖTTER

Mandala

Tato mandala využívá energie zářivých polodrahokamů, které podporují zejména zrozence ve znamení Vodnáře. Není však pravidlem, že je mandala určena pouze pro ně. Je vhodná pro všechny, kterým nějakým způsobem pozitivně zarezonuje její energie.
Jana Arkana RAJECKÁ

Fejetony

Advokát zla

Jiří KUCHAŘ

Už zase stojí

Jiří KUCHAŘ

Pokračováním užité této stránky souhlasíte s používáním cookies. Více informací

Použití cookies na této stránce je nastaveno ma "přijímat cookies". Toto nastavení vám dává nejlepší možností procházení našeho webu. Jestliže pokračujete v užívání tohoto webu beze změn tohoto nastavení, nebo kliknete na tlačítko "Souhlasím" níže přijímáte toto nastavení-

Zavřít