Nový SPECIÁL ReGeNeRaCe je konečně tady! Tentokrát vás zavede především do fascinujícího světa bylin z přírodní lékárny. Připravte se na cestu za poznáním přírodních pokladů a moudrostí.
K léčbě nemocí a kvůli celkově příznivému vlivu na zdraví lidé používají byliny tisíce let. Už ve starověku dokázali moudří jedinci z léčivek připravit účinné lektvary a medikamenty. Není divu, že při mnoha vedlejších – leckdy až fatálně negativních – účincích moderních konvenčních léků a jejich finanční nákladnosti se zájem o byliny jako alternativní nebo doplňkovou formu léčby v současnosti zvyšuje. Léčba bylinami má řadu výhod. Využívá přírodní látky obsažené v rostlinách, které jsou pro tělo přirozené, a proto zpravidla velmi dobře snášené. Přípravky z léčivých rostlin jsou k organismu obvykle šetrnější než synteticky vyráběné léky, a navíc je fytoterapie zároveň preventivním opatřením proti nemocem. Nesporným plusem je i její komplexní účinek na organismus bez vedlejších účinků a závislostí.
Jarní měsíce, kdy je příroda v plném rozpuku, jsou vhodným obdobím pro každého, kdo chce s bylinařením začít, hodlá se jím alespoň částečně zabývat nebo plánuje své dosavadní znalosti a aktivity v tomto oboru rozvíjet. Právě takovým je toto speciální vydání REGENERACE určeno. Najdou v něm plno nových informací, zajímavých tipů a rad souvisejících s rostlinami a jejich léčivými dary či schopnostmi, které člověku nabízejí. Časopis blíž představuje i některé jedince, kteří se bylinkařením oddali cele a léčivým rostlinám, jejich sběru, pěstování a zpracování se věnují profesně.
Není v moci jednoho časopiseckého vydání pokrýt nepřebernou škálu informací z tisícileté bylinářské tradice. Při tvorbě tohoto Speciálu jsme usilovali o to, aby méně zkušeným čtenářkám a čtenářům posloužil jako vstupní brána do zázračné přírodní apatyky. Zároveň pevně věříme, že své si v publikovaných článcích najdou i ti veskrze zkušení bylináři.
Přejeme vám krásné jaro plné kypícího zdraví, vitality a zelených inspirací.
Vaše redakce

Obsah
Rostliny jako zdroj a vzor pro výrobu moderních léků
MUDr. David FREJ
K léčbě nemocí a kvůli prospěšnému vlivu na zdraví lidé používají byliny tisíce let. Přibližně jedenáct procent léků, které Světová zdravotnická organizace (WHO) v současnosti považuje za „základní“ a „nezbytné“, pochází z kvetoucích bylin – a mnoho dalších medikamentů se vyrábí z rostlin, které květy nemají.
Ve stopách moudrých žen
Kateřina NOVÁ
Rozhovor s naší autorkou, bylinkářkou RADKOU SVATOŠOVOU, která se v tento čas naplno věnuje sběru a zpracovávání léčivek. Na základě dlouhodobě získávaných zkušeností a studia ve své letité praxi snoubí tradiční bylinkářství slovanských, keltských a germánských předků s nejnovějšími poznatky fytoterapie. O léčivkách, jejich sběru a úpravě vydala zatím dvě knihy: Domácí soběstačnost a Bylinky od kořenů k plodům.
Zelené království naděje
Jaroslav KŇAP
První tinkturu vyrobila z třezalky a rozdala ji známým. Byli z ní nadšení. A tak se pustila do dalších pokusů. Nakonec se jí podařilo vybudovat v Brodku u Konice firmu s několika desítkami zaměstnanců – její Naděje se stala pojmem. Bylinářka Jarmila Podhorná je držitelkou ocenění českých podnikatelek za inovativní řešení a také obdržela pamětní medaili Univerzity Palackého v Olomouci za mimořádnou reprezentaci univerzity v České republice a v zahraničí.
Slavní čeští bylináři moderní doby
Bylinářství má v Česku, na Moravě a ve Slezsku staletou tradici, písemně zachycenou od renesance. Od té doby se objevila řada vynikajících znalců bylin, kteří dokázali navázat na znalosti a zkušenosti svých předchůdců a obohatili je osobitým přístupem, podloženým bohatou praxí. REGENERACE Speciál představuje přední postavy nedávné minulosti a současnosti oboru.
Viry paraziti jako výzva a inspirace
Miloš KOZUMPLÍK
Od banálních oparů přes žloutenku a chřipku až po AIDS, SARS, ebolu a další nemoci s často fatálními následky – viry jsou původci širokého spektra chorob. Pandemie COVID-19 výmluvně ukázala, nakolik je lidstvo v obraně proti těmto cizopasníkům nejisté. Jedním z přirozených způsobů ochrany a léčby je využití přírodních antivirotik.
Fascinující příběhy přírodních antivirotik
Jiří KUCHAŘ
Při využívání léčivých bylin a přírodních prostředků vycházeli naši předkové ze dvou hlavních pramenů poznání: z mysterií, především egyptských, a z tradice, zkušenosti a pozorování. O obsahových látkách nevěděli mnoho, zato znali jejich projevy a léčivé účinky. Následující příběhy přibližují osudy několika osobností, díky nimž dnes známe a používáme byliny, které prokazatelně působí při nemocech způsobovaných viry.
Slavní vegetariáni v dějinách
Taťána KROČKOVÁ
Ne všichni lidé chtěli být lovci. Ne všichni lačnili po mase a zabíjeli kvůli němu. První průkopníci vegetariánského způsobu stravování existovali už v antice. Proč odmítali jíst maso a jak ve své době tento způsob stravování obhajovali?
Netradiční přílohy k jídlům
Radka SVATOŠOVÁ
V současnosti by se asi málokdo dokázal uživit jako sběrač a přežít jen z kalorií získaných z volné přírody. Přesto i ve třetím tisíciletí je dobré vědět, které rostliny mohou posloužit jako „přílohy“, případně jak si je snadno vypěstovat. Důležité je, aby byly tyto plodiny dostatečně výživné.
Právní příběh homeopatie
Prof. JUDr. Ivo TELEC, CSc.
Homeopatie je nejznámější část hermetického lékařství. Představuje obor praktického hermetismu a duchovní vědy. Tvoří průnik léčitelských a zdravotních služeb. Dvousetletá homeopatie patří mezi tradiční evropskou medicínu. Spjata je se Samuelem Hahnemannem. Rozšířena je po celém světě jako vitalistický projev plurality v humánní a veterinární medicíně a péči o rostliny.
8 návyků pro dlouhověkost
Michal VALENTA
Je důraz na zdravý životní styl včetně stravování pouhý trend doby, nebo má skutečně vliv na dlouhodobou kondici organismu a věk dožití? Nová komplexní studie provedená na více než sedmi stech
tisících amerických veteránech mluví jasně. Odhalila osm zdravých návyků, které mohou lidský život významně prodloužit.
Gemmoterapie bylinná medicína třetího tisíciletí
Jarmila PODHORNÁ
Ve funkční a celostní medicíně se v současnosti často hovoří o buněčných organelách zvaných mitochondrie. Nejnovější výzkumy poukazují na jejich zcela zásadní vliv na kondici a zdraví člověka. Na základě zjištění, a zejména pod vlivem amerického neurochirurga Jacka Kruse, ve světě vzniká hnutí, jehož příslušníci svůj životní styl staví na takzvané optimalizaci mitochondrií.
Blahodárná síla stromů
Ing. Josef SCHRÖTTER
Existoval zvyk, že když se narodilo dítě, otec zasadil strom. Spolu se stromem byla do země vložena placenta. Tím se vytvářela vazba mezi dítětem a stromem. V našich zemích byli lidé přesvědčení o tom, že dětská duše v noci odchází z těla a vchází do stromu.
Meditace a mikroflóra
Michal VALENTA
Nejnovější výzkumy opakovaně dokládají, jak mimořádně důležitý je pro zdraví člověka střevní mikrobiom. Prostřednictvím osy střevo–mozek může ovlivnit náladu, chování i celkový fyzický stav organismu. Vědci nedávno pozorovali mnichy z tibetských buddhistických klášterů a prokázali, že pravidelná meditace se velmi pozitivně projevuje i na kvalitě střevní mikrobioty.
Domácí čaj a káva
Radka SVATOŠOVÁ
Základem čajů vhodných pro každodenní popíjení jsou fermentované bylinky, jak podrobně uvádím ve své knížce Domácí soběstačnost. Pokud je nemáme, použijeme místo nich sušené listy jahodníku, maliníku či ostružiníku nebo sypaný černý čaj z obchodu.