Před blížícím se podzimem přicházíme s dalším speciálním vydáním časopisu REGENERACE. Tentokrát jsme jeho obsah zaměřili na dary, které nám při troše znalostí nabízí štědrá příroda prakticky zdarma. Tento Speciál je určen všem, kdo se snaží žít zdravě, udržitelně a co nejvíce soběstačně a nebojí se s tímto cílem vyrážet do volné krajiny, aby v ní ohleduplně hledali plody Země, které jim doma poslouží jako zdravé přísady pokrmů (tolik vzdálených produktům potravinářského průmyslu), součást lékárničky nebo coby ingredience pro výrobu vlastní kosmetiky bez chemie.
Uznávaný bylinář Vláďa Vytásek považuje aktivní – nikoli násilné – využívání přirozených přírodních prostředků za nejsprávnější cestu ke zdraví: Nečekat, až nás bídný stav organismu donutí spolehnout se na lékaře nebo léčitele, ale ve prospěch duše i těla preventivně a činorodě konat sami.
Začtěte se do tohoto vydání a začněte se pozorněji dívat kolem sebe. Možná zjistíte, že mnohé rostliny nebo houby zmiňované na následujících stránkách znáte přinejmenším „od vidění“. Jen jste nevěděli o jejich jedinečných léčivých silách nebo chutích ani o metodách, jakými je zpracovávat a uskladňovat. Magazín samozřejmě není obsáhlý přírodovědný almanach, ale může být inspirací k další cestě za poznáním. Nadšení „sběrači“ toužící po podrobnějších informacích o pestré nabídce Boží lékárny jistě nepřehlédnou řadu odkazů a zdrojů, jež mohou v případě zájmu vyhledat.
Vedle přírodních prostředků toto vydání připomíná a vyzdvihuje ještě další zcela přirozené, avšak často opomíjené aspekty zdraví, například kvalitní spánek nebo přirozený pohyb. Taková prevence prakticky nic nestojí, jen je potřeba ji neignorovat a pracovat s ní uvědoměle. Přináší nemalé zdravotní bonusy, vnitřní harmonii a dlouhodobě dobrou náladu.
Podnětné čtení přeje
vaše redakce
Obsah
CESTA do bylinkového světa
Pavlína BRZÁKOVÁ
Absolvovala jsem bylinkový seminář Vládi Vytáska a v noci se mi o rostlinách zdá. Málokdy se mi v životě stalo, že jsem vyposlechla vyprávění natolik sugestivní, že mi jeho otisk zůstal tak dlouho v mysli. Vláďova láska k léčivkám, o kterých napsal i několik knih, je natolik nakažlivá, že tohle noční bylinkové snění přičítám také jí.
Vláďa VYTÁSEK:
- Uklidněte tělo a stabilizujte jeho teplotu
- Imunitu posilují hálky šípkové
- Starejte se o sestry (slezina a slinivka)
- Co sbírat a dělat na konci léta
KDY HOŘKÉ POLYKÁ SE LÍP
Michael SCHUBERT
Triturace neboli roztírání bylin s mléčným cukrem patří k pokladům lidového léčitelství a je vynikající metodou pro domácí lékárnu. Jak jednoduchá je příprava těchto prostředků, tak prospěšné jsou svým působením.
Všechno jsem vsadil na FYTOTERAPII
Rozhovor s MUDr. Jiřím Landou
Miloš KOZUMPLÍK
Věnoval se klasické medicíně, ale později ho zlákaly léčivé rostliny. Nestal se však bylinářem v lidovém pojetí, zabýval se vysoce odbornou fytoterapií. MUDr. JIŘÍ LANDA měl klienty v celé Evropě a spolupracoval s předními kapacitami klasické medicíny. Protože v létě nečekaně zemřel, REGENERACE připomíná jeho osobnost a pracovní zápal zkrácenou verzí rozhovoru publikovaného v říjnovém vydání roku 2020.
PŘÍRODNÍ CUKRY
Staronová cesta ke zdraví
MUDr. Matěj KUČERA
Často je velmi složité vyznat se v záplavě nejrůznějších dietních doporučení. Za několik posledních let se zřejmě nejvýznamněji proměnilo vnímání cukrů. Jejich podskupinou, které se to týká dvojnásob, jsou cukry přírodní. V čase dozrávajícího ovoce a zeleniny vyvstává otázka, jak se k přirozeně se vyskytujícím sacharidům postavit. Jsou zdravé, anebo nám také mohou škodit?
PŘÍRODNÍ SLADIDLA
Jana ARCIMOVIČOVÁ
NEBEZPEČNÝ CUKR
MUDr. David FREJ
Paraziti jako výzva a inspirace
Přírodní protivirové prostředky do domácí lékárničky
Jiří KUCHAŘ
Fascinující příběhy přírodních antivirotik
Příběhy přibližují osudy několika osobností, díky nimž dnes známe a používáme byliny, které prokazatelně působí při nemocech způsobovaných viry.
Bylinami proti virům
V přírodě je antiviroticky působících rostlin řádově méně než těch s antibiotickým účinkem, některé z nich se však používají překvapivě dlouho.
STRES a jeho význam v životě
MUDr. David FREJ
Každý den se potýkáme s mnoha událostmi, které na nás působí rozdílně. Stres způsobuje menší i větší změny – a to nejen negativní. Je jedním z nejsilnějších faktorů ovlivňujících náš život.
- Protistresové techniky
- Používání léčivých rostlin
Přirozený pohyb
Nepostradatelná, zato však levná prevence
Monika BALLÝOVÁ
Pro bezproblémové fungování organismu je potřeba udržovat tělo v činnosti. Dlouhodobé statické pozice a statická zátěž mohou být jednou z příčin nemocí. V současnosti se však přirozený pohyb z našich životů vytrácí.
SPÁNEK a jeho proměny
Lenka SOBKOVÁ
Spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb člověka. Často ho ale vnímáme až příliš samozřejmě, automaticky. Většinou až do chvíle, kdy v noci nemůžeme usnout nebo se nám „spí špatně“. Změny v kvalitě spánku můžeme zaznamenat i v souvislosti s krátícími se podzimními dny.
KLIDNÝ SPÁNEK A POSÍLENÍ NERVOVÉ SOUSTAVY
Jarmila PODHORNÁ
Současná doba je na jedince značně náročná, a to se projevuje vznikem různých nervových a psychických poruch. Vždy je třeba řešit možnou příčinu problému. Stres je údělem mnoha lidí, přičemž jeho vliv je často podceňován. Působí totiž nejen na organismus, ale i na osobnost každého člověka.
Vonné oleje pro posílení imunity, hubnutí i regeneraci
Vladislava Mlada JIRÁSKOVÁ
Konec léta a podzim je časem uzemnění a dozrávání. Obdobím pro třídění myšlenek a úklidu v sobě i kolem sebe. Podzim inspiruje k hlubší péči o sebe i naše blízké. A jak můžete vonnými oleji vyzrát na imunitní systém a jak vůní nahradit chuť například na sladké?
- Lipový balzám na dobrý spánek
- Regenerační medová koupel
- Pleťová maska s medem a tvarohem
- Čaj na látkovou výměnu
- Masážní tělový olej
Zelené království naděje
Jaroslav KŇAP
První tinkturu vyrobila z třezalky a rozdala ji známým. Byli z ní nadšení. A tak se pustila do dalších pokusů. Nakonec se jí podařilo vybudovat v Brodku u Konice firmu se třiceti zaměstnanci – její Naděje se stala pojmem. Bylinářka Jarmila Podhorná je držitelkou ocenění českých podnikatelek za inovativní řešení a také obdržela pamětní medaili Univerzity Palackého v Olomouci za mimořádnou reprezentaci univerzity v České republice a v zahraničí.
Zdraví z proutěného košíku
Radomír SOCHA, Aleš VÍT
Ke zdravotně příznivým darům, které příroda zejména na konci léta a na podzim zdarma nabízí člověku, patří nejen byliny, ale také houby. Jedlé i nejedlé s léčivými účinky se vzhledově ničím podstatným neliší od jiných běžně rostoucích hub. Přesto existuje několik základních pravidel, podle nichž je nutné s léčivými houbami pracovat, aby byly efektivně využity jejich pozitivní vlastnosti.
CO NEVÍTE O LÉČIVÝCH HOUBÁCH
Do redakce REGENERACE dorazila celá řada otázek od zkušených i začínajících houbařů. Na dotazy ohledně léčivých vlastností hub odpovídají zkušení mykologové RNDr. RADOMÍR SOCHA a JUDr. ALEŠ VÍT, kteří jsou autory úspěšných knih Houby z Boží lékárny, Ryzce – v lese, v kuchyni a s léčivými účinky a řady dalších publikací věnovaných houbám a houbaření.
Kvašením ke zdraví
Ovocná vína, burčák a další fermentované pochutiny
Lenka SOBKOVÁ
Konec léta a podzim přinášejí pestrou úrodu plodů. Ač jsme si v moderní době zvykli, že tyto dary přírody najdeme na pultech obchodů takřka kdykoli si vzpomeneme, čerstvě dozrálým švestkám, jablkům nebo borůvkám se nic nevyrovná. Mnohé plody z podzimní úrody lze zpracovat kvašením. Fermentované produkty jsou nejen lahůdkami, ale také mají mimořádný zdravotní přínos pro náš organismus.
LÁSKOU K SILNĚJŠÍ IMUNITĚ
Pavel SOBEK
Mnozí vnímají stav své imunity skrze stravu, pohyb v přírodě, přísun slunečních paprsků či doplňování vitaminů. Ale láska?! Má snad s imunitou také co dělat?
TŘI OŘÍŠKY PRO ZDRAVÍ
Markéta KUNZOVÁ
Každý den zkonzumovaná malá hrst ořechů, ať již právě sebraných, nasucho pražených, vařených či usušených a namočených ve vodě, velkou měrou přispívá k upevnění zdraví i k nápravě škod způsobených nezdravým životním stylem, konzumací průmyslově zpracované stravy a znečištěným životním prostředím.
Dagmar MATULÍKOVÁ
- Proč je konec léta „babí“?
- Smíchem k lepší kondici
- Čerstvá zásobárna vitaminů