Zázračné KVAŠENÍ
Tradiční české a asijské recepty
Střevo a jeho superschopnosti • Jak je hýčkat a rozvíjet
Fermentace • klíč k nesmrtelnosti
Nejednou si člověk při poznávání vlastního zdraví položí otázky: Jak je možné, že jediná potravina může přinášet lidskému organismu tolik benefitů? Vždyť vitaminy a minerální látky můžeme dodat i synteticky, z tablety. Jaký je vlastně rozdíl mezi zdravou a nezdravou potravinou? Právě proces fermentace na tyto otázky poměrně srozumitelně odpovídá.
Téma fermentace je neuvěřitelně obsáhlé. V tomto speciálním vydání REGENERACE nechceme nudit školním výkladem mikrobiologie a fyziologie, zaměřili jsme se na praktický pohled. Jde totiž o fascinující svět sám pro sebe. Který z procesů vytvořila příroda tak univerzální, že může probíhat na tolika různorodých druzích substrátů? Totožný proces přirozeně vytvoří jogurt, stejně jako kysané zelí.
Příležitostí k experimentování – a to i v kuchyni každého z vás – je celá řada. Když překročíme první zažité předsudky o škodlivosti všech bakterií a plísní, můžeme si jednoduše pěstovat vlastní kvásek nebo třeba kombuchu. Nejen že si pochutnáme, navíc tělu v mnoha ohledech prospějeme. Nejde přitom zdaleka jen o zdravé trávení. Upevníme obranyschopnost, načerpáme mnoho cenných živin v jejich ryzí podobě, pozvedneme náladu a získáme mnoho dalších bonusů.
I v kontextu aktuálních podmínek, nebo možná právě kvůli nim, nabývá hledání přirozené rovnováhy s našimi přátelskými mikroorganismy na důležitosti.
Dostatek čistých sklenic a příznivý podzim plný přirozeného zdraví vám přeje redakce REGENERACE a kolektiv autorů.
OBSAH
Boj, nebo symbióza
Kvašení a antibiotika
Střevo je superschopné
Nejčastější otázky fermentujícího začátečníka
Seznamte se
Hrdinové menší než zrnko písku
Mléčné kvašení
Vše začíná u mléka
Fermentace a obiloviny
Nesmrtelný kvásek
Asijská tradice
Sójové dobroty
Alkoholové kvašení
Tekutá radost i lék
Riziková fermentace
Když kvašení škodí