Lidské tělo je obdivuhodně přizpůsobivé. Vyvíjelo se a vyvíjí pochopitelně i k obraně proti bakteriím, virům nebo jedům. Přestože zdravý organismus z podstaty „ví“, jak se proti nim bránit a zbavovat se jich, občas je potřeba mu vypomoct. Smutné je, že život ve třetím tisíciletí vyžaduje tuto řízenou spoluúčast na detoxikaci s mnohem větší naléhavostí, než tomu bylo v dobách našich předků. Příčin je hned několik.
Jedna vyplývá z aktuálního stavu životního prostředí (a potažmo i kvality potravin, žel). Je zamořené nejrůznějšími jedy nebo jejich pozůstatky v míře dosud nebývalé, prakticky není možné se jim vyhnout. Druhým významným důvodem je skutečnost, že současná civilizace vytváří natolik pohodlné podmínky zcela odtržené od koloběhu přírody, že nemalé množství lidí nevnímá nebo nerespektuje potřeby těla. Instinkty některých zcela otupěly, proto už to nedokážou, u jiných nese vinu pouhá lenivost. „Když se ti nechce, je to horší, než když nemůžeš,“ konstatuje lidové moudro.
K tomu připočtěme možná paradoxní, leč výmluvnou pikanterii, na niž poukazují mnozí odborníci nejen z řad celostních lékařů: Řada nemocí pochází z nadbytku. To je šleh do svědomí, panečku!
Výše zmíněné okolnosti se toto speciální vydání REGENERACE snaží zohlednit. Zaměřuje se na co nejpřirozenější metody očisty těla. Na detoxikaci orgánů a způsoby, jež jim pomohou pracovat co nejúčinněji a udržovat stav zdraví co nejdelší čas.
Věříme, že na následujících stránkách najdete celou řadu inspirativních podnětů pro upevnění zdraví a harmonizaci života. Nezapomínejme, že mají-li být regenerace a očista dokonalé, nejsou jen záležitostí fyzického těla.
Přejeme vám jaro plné barev a čisté krásy. Vaše redakce
Z obsahu
PŮST • Proč nemusíme jíst každý den
MUDr. David FREJ
V době, kdy jsou vzduch, půda, voda i potraviny zamořené toxickými látkami, není prakticky možné se škodlivinám vyhnout. Je proto vhodné zaměřit se na detoxikační orgány a pomoci jim pracovat účinněji. Jednoduchá pravidla životosprávy, kterými jsou pravidelný spánek v chladnějším prostředí, snížená intenzita umělého světla a elektromagnetického záření, chození naboso nebo časově omezený půst, významně snižují riziko mnoha nemocí.
Aby ďábel nevítězil
MUDr. Josef JONÁŠ
Velikonoční půst známe teoreticky všichni. Dodržují ho však snad jen příslušníci pravoslavné církve. Jaromíra Jágra jsem se neptal. Jarní půst, tedy bezmasé období, byl fintou církve pro očistu těla i duše.
Tajemství dlouhověkosti
Michal VALENTA
Kde leží věková hranice lidského života a kam až je možné ji posunout? Stále více vědeckých průzkumů dokazuje, že vedle genetických předpokladů se na délce dožití a průběžném stavu fyzického těla podílí životospráva. Tedy také schopnost jedince korigovat své potřeby a dopřávat tělu i duši dostatečný prostor pro očistu a relaxaci.
Restart • Síla z horských pramenů
Ing. Ľubica KUTTNEROVÁ
Oslabená imunita, nemoci, alergie, deprese. Za tím vším je poškozený střevní mikrobiom. Rovnováhu dokážou obnovit jedinečná vodní probiotika – nejsilnější, která se kdy podařilo izolovat.
Cholesterol • Nechtěný, nebo vítaný?
Lenka SOBKOVÁ
Při debatách souvisejících se zdravým životním stylem a důkladnou očistou organismu se na přetřes nevyhnutelně dostávají i rizika, jimiž hrozí cholesterol. Která jsou skutečná a která pouze údajná? Výzkumy vědců ukazují, že vliv cholesterolu na organismus není tak černobílý, jak je veřejnosti mnohdy předkládáno.
Poklad ve skořápce
Markéta KUNZOVÁ
V souvislosti s množstvím cholesterolu v organismu se mnohdy mluví o vhodnosti konzumace slepičích vajec. Z nejnovějších výzkumů jednoznačně vyplývá, že vejce by se v jídelníčku měla objevovat v přiměřených dávkách po celý rok.
Zdraví skryté v oleji
Milena NOSKOVÁ
Dávají šmrnc jarním a letním salátům i lehkost chutným dresinkům. Obliba přirozených rostlinných tuků roste, jejich potenciál přesto zůstává v mnoha ohledech nevyužitý. Jak ukazují pozapomenuté procedury, oleje lze ve prospěch očisty a regenerace organismu využívat intenzivněji, než jsme zvyklí.
Vnitřní hodiny • Jak se podle nich řídit a proč
Michal VALENTA
Úzkosti a deprese, stres, bolesti hlavy i žaludku, kožní problémy, narušení střevního mikrobiomu, chronické střevní záněty a poruchy trávení či imunitního systému – dlouhodobé ignorování chodu vnitřních biologických hodin může mít na organismus až fatální dopady. V době, kdy jsme z režimu zimního času přešli na letní a v níž se významně mění poměr délky světelné části dne vůči tmavé, je dobré jejich fungování zkontrolovat nebo rovnou přenastavit.
Jarní očista • Metody a jejich plánování
Iveta SKUHERSKÁ
Náš organismus je denně vystaven působení různých toxinů, ale má mechanismy, jak je eliminovat a vyloučit z těla. Jak organismu s očistou pomoci? Ideálním začátkem je stanovit si cíl.
VYČISTIT SI STŘEVA • Proč játra? Jak na jarní únavu? Jak poznáte, že potřebujete detoxikaci?
Helena KRUBOVÁ
Prudké jarní výkyvy počasí a teplot způsobují nerovnováhu, která se může negativně projevit ve zdravotním stavu těla i v emočním prožívání. Bývá s ní spojené i rozhozené zažívání, alergie, bolesti hlavy, migrény, plísně, svalová slabost, špatné trávení, ospalost a podobně. Preventivně se detox doporučuje dvakrát ročně.
O detoxikaci a imunoaktivaci organismu
MUDr. Josef JONÁŠ
Celostní medicína je druh, odrůda medicíny, která není lepším ani horším bratrem či sestrou ostatních medicínských oborů. Myslím, že stejně jako si vydobyla místo na slunci chirurgie nebo jak vnímáme oční lékařství, gynekologii či další obory, tak by měla zaujmout odpovídající místo i tato medicína.
Rizika umělých hormonů
Lenka SOBKOVÁ
Umí „plánovat“ těhotenství a „vyřešit“ řadu zdravotních potíží. Jednoduše a spolehlivě. Jak ale umělá hormonální antikoncepce ovlivňuje ženské tělo z dlouhodobého hlediska? A je organismus schopný se zbavit jejího nepřirozeného vlivu?
Velké potíže s malými plasty
Michal ČERNÝ
Malé úlomky plastů jsou všude kolem nás a pomalu, ale jistě pronikají i do lidských těl. Panuje okolo nich mnoho nejasností. K nejzásadnějším patří otázky, zda a do jaké míry mikroplasty ohrožují lidské zdraví či jestli jsou živé organismy schopné umělé částečky ze svých těl průběžně odstraňovat.
Detoxikace přírodními prostředky
Jarmila PODHORNÁ
Pro udržení dobrého zdravotního stavu je důležitá detoxikace – očista organismu. Ideální doba pro očistu od nahromaděných toxinů a zplodin po zimním období je jaro.
Borovice z Bordeaux • Historický přírodní poklad s moderním využitím
Anna AVENARIUS
Při hledání řešení alergických projevů může být velmi užitečný extrakt z kůry borovice. Pycnogenol, jak je výtažek také nazýván, má přirozené protizánětlivé a antioxidační účinky, které mu umožňují bojovat proti různým zdravotním problémům včetně alergií a zánětů.
Ionty plné energie • Domácí léčivé klima
Ing. Arch. Šárka KONÁŠOVÁ
Od příchodu pandemie COVID-19, kdy lidé začali uvnitř budov trávit více času než dřív, dramaticky narůstá poptávka po takzvaných zdravých stavbách. Architekti se proto detailně zabývají kvalitou vnitřního vzduchu, denního osvětlení, integrací zeleně a výběrem stavebních materiálů. Vliv a čistota obývaného prostoru na fyzické i mentální zdraví je intenzivně diskutovaným tématem.
Dezinfekční vůně pro domov i kancelář
Vladislava Mlada JIRÁSKOVÁ
Některá rostlinná aromata dokážou účinně a příjemně dezinfikovat prostor, v němž se člověk často pohybuje,
a napomáhají tak detoxikaci těla i duše. Zdraví prospěšné a očistné přírodní vůně lze rozptylovat pomocí difuzérů nebo aromalamp. Z mnoha uvedených silic lze připravovat i masážní oleje.
Půst a tradice • Velké očištění těla i duše
Boris TICHANOVSKÝ
V dobách ještě před křesťanstvím si lidé mysleli, že když se noc prodlužuje, síla tmy má nad přírodou větší moc. Pro člověka je to těžké období, které musí překonat. Když se prodlužuje den, mají nad přírodou víc vlády síly světla. Pro člověka je to svátek. A na svátek je potřeba se připravit.