Když ANTIBIOTIKA nezabírají
Byznys se spánkem • Jak si pohlídat odpočinek
Tři oříšky pro zdraví • Vitalita ze skořápky
Vřelost srdce vs. mobily • Rozhovor s psycholožkou Lenkou Čadovou
Jak potvrzuje nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, znovu přituhuje. A vracejí se mrazivé otázky, na něž jsme si v jarní fázi pandemie neodpověděli dostatečně. Mnohé nesouvisejí přímo s fyzickým zdravím, přesto jsou neméně zásadní: týkají se nejniternější podstaty člověka. Jedna z nich vyvstává
s možností, že nás koronavirus opět donutí přenést podstatnou část svých životů na sociální sítě a „realizovat“ se pouze jejich prostřednictvím.
Aniž by lacině strašila nebo šmahem odmítala chytré komunikační technologie, v rozhovoru s kolegou Michalem Černým popisuje psycholožka Lenka Čadová některé z neblahých důsledků masivního, v podstatě neuvědomělého užívání sociálních sítí. Podle ní může vést až k nenahraditelné ztrátě upřímné vzájemnosti a vřelého sdílení přirozeného lidství, k fatálnímu omezení společenských kontaktů. Někteří vědci dokonce očekávají vznik skupin, profesor Manfred Spitzer je nazval digitálním proletariátem, které stráví život výhradně v umělém kyberprostoru.
„Já dělám své, ty děláš své. Tak nám hrozí, že se navzájem ztratíme – A že nakonec ztratíme i každý sám sebe,“ píše psycholog Walter Tubbs v jedné své básni. V jejím závěru nabízí východisko. „Musím začít u sebe, to ano, ale ne u sebe skončit: Pravda začíná ve dvou.“
Milé čtenářky, vážení čtenáři, přeji vám do nastávajících týdnů hodně odolnosti; kéž si ji nepleteme s tvrdostí. Věřím, že přes veškerá úskalí spolu i nadále půjdeme po přirozené cestě ke zdraví a poznání.
Miloš KOZUMPLÍK
šéfredaktor
Obsah
Obrazem
Duše stromů šeptají
Michal ČERNÝ
Oběžná dráha
Monstrum, nebo pokus přírody?
Michal ČERNÝ
Téma
Antibiotická rezistence v dnešní době
Vůči syntetickým antibiotikům je odolných stále více bakterií. Publicista Jiří KUCHAŘ se zamýšlí nad aktuální hrozbou: Do jaké míry dnes může bakteriální infekce ohrozit lidský život?
Téma
Antibiotika versus obrana proti chřipkovým virům
Jiří KUCHAŘ
Psychospiritualita
Nehledejme VINÍKA
Když se vám něco nepříjemného přihodí a rozhlížíte se, koho byste obvinili, zhluboka se párkrát nadechněte a pak se posaďte. Mentální kouč Vlastimil HELA analyzuje lidské sklony k vytváření falešných nepřátel a ke svalování vlastních chyb na jiné.
Rozhovor
Za zrakem je ukryt zázrak
Narušují moderní technologie přirozený stav věcí? Rozhovor s psycholožkou Lenkou ČADOVOU o způsobech, jakými takzvané chytré telefony a další informační technologie zplošťují emoce a křiví mezilidské vztahy.
Úhel pohledu
Na Marsu
Josef JONÁŠ
Fenomén
Spánek a jeho proměny
Lenka SOBKOVÁ
Fenomén
Spánek jako byznys
Příčinami epidemie nespavosti, která postihuje současný svět, se nezabývají jen lékaři a vědci, ale i obchodníci. Fenomén vzkvétající sleeponomics popisuje Michal ČERNÝ.
Přírodní medicína
STRES a jeho význam v našem životě
David FREJ
Protistresové techniky a byliny
David FREJ
Zdravé potraviny
Tři oříšky pro zdraví
Alespoň malá hrst ořechů denně. Markéta KUNZOVÁ vysvětluje, proč a jak různé druhy ořechů přispívají k nápravě škod způsobených nezdravým životním stylem, konzumací průmyslově zpracované stravy a znečištěným životním prostředím.
Zdravé potraviny
Druhy ořechů a jejich přednosti
Markéta KUNZOVÁ
Léčivé houby
Jak a čím léčí houby
Radomír SOCHA, Aleš VÍT
Rozhovor
Všechno jsem vsadil na fytoterapii
Miloš KOZUMPLÍK
Reakce čtenářů
Nezmizet navždy
Jiří KUCHAŘ
Atlantida. Mýtus, nebo skutečnost?
Jiří KUCHAŘ
Rostliny, které měnily svět
Vanilka. Příběh mnoha obětí
Jiří KUCHAŘ
Kaleidoskop
Brokolice a štítná žláza
Jana ARCIMOVIČOVÁ
Cer proti zubnímu kazu
Jana ARCIMOVIČOVÁ
Užitečné ibišky
Jana ARCIMOVIČOVÁ
Rozhovor
Vagon malomocných
O obrazech pro poutní místo Maria Loreto u Chebu, mystickém zážitku spojeném s jejich malováním a o tibetském mnichovi, který vracel zdraví a sílu. Akademický malíř a sochař Jaroslav ŠINDELÁŘ v otevřeném rozhovoru s Petrem SEDLÁČKEM.
Voňavé herbárium
Vonné oleje pro posílení imunity, hubnutí i regeneraci
Vladislava Mlada JIRÁSKOVÁ
Bylinkový svět
Protivirové podzimní léčivky
Kvůli onemocnění COVID-19 a nástupu podzimních respiračních chorob autor knižní novinky Můj bylinkový svět obrátil pozornost k říjnovým léčivkám, které mají antivirové účinky a podporují imunitu. Praktické rady od uznávaného bylináře.
Labyrintem alchymie
Moravská Třebová – neobvyklí pomocníci
Labyrintem alchymie v českých zemích provází autor stejnojmenné knihy Martin STEJSKAL. Výprava do tajemné historie se zapáleným znalcem.
Lesní mysl
Příroda mě každý den učí být lepším člověkem
Martina HOLCOVÁ
In memoriam
Kytarové tóny a verše pro Jaroslavu Urbanovou
Jaroslav KŇAP
Život podle měsíce
Dny ve znamení PANNY
Josef SCHRÖTTER
Mandala
Problematická páteř
Josef SCHRÖTTER
Fejetony
Čísla
Jiří KUCHAŘ
Přítel člověka
Jiří KUCHAŘ