MOJE ŠTĚSTÍ • Jak ho najít a změřit
ŠAMANSKÉ DUŠIČKY • Kudy a kam odcházejí ze světa živých
Skutečnost proti skutečnosti • Proč vnímáme každý jinak
Trápení se štítnou žlázou • Když Čechům chybí selen
Rockerova karma • Dvě výročí George Harrisona
Z řeky stoupá mléčná mlha a řine se do městských ulic, kde z důvěrně známých míst vytváří tajemný prostor pouze tušeného. Chůze časným listopadovým ránem je jako cesta životem. Snadné je zakopnout, narazit do kandelábru, bez povšimnutí minout inspirativní osobu nebo místo, ztratit se. Jistěže i proto zapalujeme dušičkové svíce – a je jedno, zda na hrobech nebo doma na okenních parapetech – abychom nezabloudili.
Svítíme si jimi na zastřenou cestu kalnými dny. Našim zemřelým signalizujeme, že i v nečase střádáme potřebnou vůli a síly k pouti v jejich stopách. Ujišťujeme je i sebe, že za tu mlžnou clonu chceme kráčet s vědomím svěřené zodpovědnosti a s jistou důstojností.
Nastala doba ubývání. Zemědělci sklidili poslední dary polí a vinic, stromy přišly o svou zeleň, sluneční paprsky ztratily na hřejivosti, den na světlých hodinách. Listopad je přechodový měsíc. A umí být tíživý. Zažehněme proto plamínky také v sobě. Aktivujme vnitřní zdroje, neboť skutečný chlad a opravdovou tmu nevytvářejí fyzikální okolnosti, ale individuální duševní a duchovní nastavení.
Milé čtenářky, vážení čtenáři,
kéž je vám obsah listopadové REGENERACE k potěše a prospěchu.
MILOŠ KOZUMPLÍK
šéfredaktor
Z obsahu
Cesta duše ze světa živých
Jak a kam odcházejí duše zemřelých, se snaží pochopit a popsat duchovní učitelé na celém světě. Sibiřští šamani za tímto účelem sestavují mapy, na nichž posmrtné putování duší zachycují.
Psychedelika na sklonku života
Vědecké směřování v oblasti psychiatrie naznačuje, že se blíží období zásadních změn. Novinky se týkají nejen duševně nemocných, ale i lidí umírajících.
Ovocný detektiv
Jsme potravinově soběstační? Máme dovážet exotické plodiny bez ohledu na jejich ekologickou stopu? Sadař Radim LOKOČ je přesvědčený obhájce tuzemské produkce. I proto zachraňuje staré a krajové odrůdy ovocných dřevin.
Čechům chybí selen
Třepení nebo rovnou vypadávání vlasů, lámavost nehtů, ale i mnohem zásadnější zdravotní obtíže může způsobovat nedostatek jedné z nejdůležitějších mikroživin – stopového prvku jménem selen.
Mapa není skutečné území
Vnímání je komplexní proces, při kterém lidé interpretují smysly zachycené informace z okolí. Jaké vlivy způsobují, že výsledek není zcela totožný s vnější realitou? Proč totéž vnímáme každý jinak?
Štěstí? Stát se součástí
Jeden z filozofických názorů říká, že hledání štěstí je jedním z největších zdrojů lidského neštěstí. O způsobech, jak pověstnou „zlatou mušku“ lapit, a metodách, kterými se ji vědci pokoušejí změřit.
Šumperský čaroděj
Ve všech svých aktivitách byl neoblomně svůj. Vzpomínka na osobitého biofyzika, senzibila, léčitele a psychotronika Ing. Aleše Rumlera, který loni ve věku osmdesáti let zemřel.
Zázvor – kořen plný síly
Na asijském kontinentu si bez něj nedokážou představit ani den. Zázvor se časem stal nepostradatelným i ve zbývajících částech světa, patří do top žebříčku zdraví prospěšných potravin.
George Harrison: Všechno musí pominout
Člen nejslavnější rockové kapely všech dob, na druhé straně duchovní osoba, propagátor hinduismu a hnutí Hare Krišna. Uplynulo dvacet let od jeho smrti a padesát od legendárního Koncertu pro Bangladéš.