Karanténa v kleci • Rizika elektromagnetického záření • 11 rad, jak ho omezit
ODOLNOST v čase epidemie • JAK JI ZÍSKATA UDRŽET
Radí David FREJ, Jiří KUCHAŘ, Lenka SOBKOVÁ a další
Definice, jimiž skotský filozof John Macmurray velmi vnímavě rozdělil náboženské projevy na iluzorní a reálné, lze inspirativně a bez dalších kontextů vztáhnout i na každodenní život v mimořádných okolnos‐ tech nouzového stavu. „Důvěřuj životu (Macmurray mluví o Bohu) a on dá pozor, aby se ti nestalo nic, čeho se bojíš,“ je konstatování vystihující postoj jedinců vnímajících svět iluzorním pohledem. Jeho protipól, podle Macmurraye reálnou pozici, lze shrnout zhruba takto: Věci, kterých se bojíš, se ti nejspíš můžou stát, ale není třeba se jich bát.
V době, kdy slova epidemie nebo koronavirus jsou v podstatě jinými výrazy pro strach, je dobré, spíše nutné, si uvědomovat, že existuje možnost kreativní práce s touto základní lidskou emocí – strach může být pozitivní, tvůrčí silou. Něco podobného vyjadřuje i krédo jisté inspirativní osobnosti, jejíž jméno není pro potřeby tohoto úvodníku podstatné. Heslo „Žít až do smrti“ není pouhým verbálním vtípkem ani povrchním bonmotem. Pozorný čtenář cítí a dobře vnímá jeho podtext: Aktivně sebe sama formovat a směrovat, vědomě řídit své konání. Hledat možnosti k rozvoji a růstu v souvislostech okolního světa, ať už jsou jakékoli. Rezignace a stagnace – tedy opak naznačeného přístupu – jsou prvním krokem k „nežití“. A v tomto stavu setrvávat až do smrti, to je teprve tragédie.
Milé čtenářky, vážení čtenáři, buďme ohleduplní a nebojme se.
Miloš KOZUMPLÍK
šéfredaktor
Obsah
Obrazem
Mystérium kulového blesku
Michal ČERNÝ
Oběžná dráha
Rytíř růže stolisté napsal knihu
Michal ČERNÝ
Fenomén
Příběhy a poselství knih mrtvých
Možná by mohly nést podtitul „knihy pro živé“. Čím nás mohou inspirovat a posílit v současné těžko popsatelné atmosféře strachu – strachu z nouze, z nemoci i strachu ze smrti? Fenomén knih mrtvých podle Jiřího KUCHAŘE.
Psychospiritualita
Sebepoznání jako cesta k moudrosti
Proč lidé nechápou věci nad slunce jasnější? Má smysl přít se s nimi o neotřesitelné pravdy? Mentální kouč Vlastimil HELA píše o důvodech různých úhlů pohledu na stejnou věc a rozebírá subjektivní různosti.
Psychiatrie
Renesance psychedelické terapie
Matěj KUČERA
Rozhovor
Přežít v každé situaci
Být připravený, nenechat se zaskočit. Nepanikařit a nehroutit se při prvním náznaku toho, že události se nevyvíjejí podle kýženého scénáře. Interview novinářky Martiny KOCIÁNOVÉ s předním expertem na přežití Amarem IBRAHIMEM. Znepokojivý rozhovor ve znepokojivé době
Téma
Riziko skryté v mobilu
Nouzový stav nás opět zavřel doma a prakticky veškeré kontakty omezil na komunikaci prostřednictvím moderních technologií, tedy přístrojů vytvářejících elektromagnetické záření. Reportér Michal ČERNÝ zjišťoval, jaký vliv může toto neviditelné znečištění mít na lidské zdraví.
Rostliny, které měnily svět
Muškát – mošus neboli macizeň
Jiří KUCHAŘ
Přirozenou cestou
Bez strachu a stresu budete zdravější
Strach jsme od přírody dostali jako důležitý nástroj pro přežití. Máme mu podléhat, nebo naopak vzdorovat? Je strach totéž co stres? Existuje zdravá a nezdravá míra strachu? Jednu ze základních emocí zkoumá Lenka SOBKOVÁ
Přírodní medicína
Zásady pro posílení imunity
Obvykle sychravé listopadové počasí letos násobené okolnostmi koronavirové epidemie si o ně říká: Zásadní rady a doporučení na posílení imunity sestavili lékař David FREJ a publicista Jiří KUCHAŘ
Přírodní medicína
Lze se ubránit infekčním chorobám?
Jarmila PODHORNÁ
Léčivé houby
Na obranyschopnost, proti virům a bakteriím
Radomír SOCHA, Aleš VÍT
Kaleidoskop
Jídelníček ve starším věku
Jana ARCIMOVIČOVÁ
Kaleidoskop
Něžná krása s otazníkem
Jana ARCIMOVIČOVÁ
Kaleidoskop
Než byly objeveny enzymy
Jana ARCIMOVIČOVÁ
Osobnost
Kráčíme všichni po stejné stezce
V den výročí revoluce, která změnila svět, slaví učitel, léčitel a filozof Milan CALÁBEK 80. narozeniny. Velmi osobní pohled na muže mnoha znalostí a titulů přináší jeho přítel Jiří KUCHAŘ.
Zdravé potraviny
Sušené ovoce – chutné i prospěšné
Markéta KUNZOVÁ
Lesní mysl
Cesta mezi stromy aneb Zpráva o Mezinárodních dnech lesní terapie 2020
Martina HOLCOVÁ
Bylinkový svět
Návrat ke kořenům
Vláďa VYTÁSEK
Labyrintem alchymie
Brno – Černá Gemma Moraviae
Skvost Moravy, deskový obraz černé Madony s Ježíškem, dnes umístěný v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Další vzrušující výprava tajemným labyrintem alchymie se znalcem a spisovatelem Martinem STEJSKALEM.
Voňavé herbárium
Podzimní kadidla
Vladislava Mlada JIRÁSKOVÁ
Život podle měsíce
Dny ve znamení VAH
Josef SCHRÖTTER
Mandala
Očista duše a mysli
Josef SCHRÖTTER
Fejetony
Osud
Jiří KUCHAŘ
Fejetony
Předvečer všech svatých
Jiří KUCHAŘ