Jak píše Jiří Kuchař v červnové REGENERACI na straně 52 a 53 v článku o léčivých bylinách, potočnici sbíráme pouze v čistém prostředí a raději části, které nebyly přímo ve vodě. K přípravě pokrmů se používá nať po dobu celé vegetace.
Vzhledem k tomu, že tuto bylinu jíme výhradně syrovou, vždy ji důkladně vypereme. Ačkoli je potočnice v menším množství zdrojem cenných vitaminů, ve velkém množství může vyvolat záněty sliznice močového měchýře a střev. I zde platí zlaté pravidlo – všeho s mírou.
Potočnici tedy nepoužíváme jako základ salátů a pomazánek, ale spíše jako jednu z jejich složek. Není vhodná k tepelným úpravám, ztrácí se pak její ředkvičková příchuť. Přidáváme ji k hlávkovému salátu, pekingskému zelí i nastrouhané syrové kořenové zelenině, jejími květy zdobíme obložené chleby, studené mísy, přidáváme je k oblohám teplých pokrmů.
Pomazánka z potočnice lékařské
250 g měkkého tvarohu (např. jihočeského ve vaničce), 150 g tvrdého sýra na strouhání (eidam), 100 g čerstvé natě potočnice, 2 lžíce tatarské omáčky, sůl
Potočnici opereme, nasekáme na drobné kousky, smícháme s najemno nastrouhaným sýrem, tvarohem a tatarskou omáčkou. Osolíme a lehce promícháme. Pomazánka je výborná na chléb a tmavé pečivo i na vařené brambory. Vzhledem tomu, že v době květu potočnice v našich podmínkách vrcholí pylová sezona, což znepříjemňuje situaci mnoha alergikům, a konzumace mléčné bílkoviny u většiny lidí celou záležitost značně zhoršuje, upravíme si mnozí potočnici raději podle následujícího receptu.
Bramborový salát s potočnicí (4 porce)
500 g brambor, 200 g mrkve, 200 g kořenové petržele, 4 hrsti najemno sekané natě potočnice, 250 g sojanézy, sůl, případně 4 natvrdo vařená vejce
Brambory omyjeme a uvaříme doměkka ve slupce. V jiném hrnci v osolené vodě uvaříme očištěnou kořenovou zeleninu. Prochladlé brambory oloupeme, nakrájíme na kostičky a dáme do salátové mísy. Přidáme prochladlou na kostičky nakrájenou vařenou kořenovou zeleninu, nasekanou nať potočnice, sojanézu, osolíme a vše dobře promícháme. Salát můžeme vylepšit přimícháním na kostičky nakrájených vařených vajec.
Vařená vejce s potočnicí (4 porce)
8 vajec, 4 hrsti potočnice, sůl, 250 g másla
Celá vejce uvaříme nahniličko (po vložení do vařící vody vaříme 8 minut). Vodu slijeme a okamžitě vejce vhodíme do studené vody, aby se dobře loupala. Oloupaná vejce nakrájíme na čtvrtky, posypeme najemno nasekanou potočnicí, osolíme a polijeme teplým rozpuštěným máslem. Podáváme vlažné s chlebem či pečivem.
Další léčitelské recepty s potočnicí najdete v knize Svět přírodních antibiotik od našich spolupracovníků Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře.