Karobové dalamánky
V červnové Regeneraci jsme vám přinesli článek o karobu, což je velice jemný prášek namletý z lusků svatojánského chleba (strom rohovník obecný). Uvádíme ještě další recepty, co se do časopisu nevešly. Autorkou je Markéta Kunzová.
Dalamánky mají díky použitému karobu jemně nasládlou chuť s medově-čokoládovým podtónem. Jelikož jsou zadělávané mléčným výrobkem, nejčastěji podmáslím, obsahují kromě sacharidů, vlákniny i ostatních zdraví prospěšných živin také bílkoviny. Není zapotřebí je po řádném vychladnutí nikterak doplňovat o další podíl proteinového charakteru (plátkový či tvrdý sýr, tvaroh, cottage), jak jsme tomu navyklí u běžného pečiva. Navíc chutnají takto samotné stejně nejlépe.
Postup:
Do zadělávací mísy nejprve nalijeme bílé neochucené podmáslí pokojové teploty a pomocí stěrky sejmeme z jejích stěn zbylé sušené těsto, tedy kvásek. Přidáme celozrnnou žitnou mouku a vše řádně promícháme. Obě suroviny volíme v takovém v poměru, abychom docílili mírně lepivého hutného těsta (specifický prvek při použití žitné mouky) a poté mohli přidat tmavý karob a důkladně jej do žitného těsta zapracovat. Karob je extra jemné práškové konzistence, rád ulpívá na stěnách nádoby, a tak si prosím dejte s jeho náležitým vpravením do těsta opravdu na čas.
Ve finále bychom měli mít v míse hutné nelepivé těsto čokoládového vzhledu, které můžeme ponechat vykynout v míse (přikryté čistou utěrkou přibližně 1 hodinu) nebo rovnou na nepřilnavém či pečícím papírem vyloženém plechu vytvarovat do malých oválných bochánků, které opatrně uprostřed podélně „rozpůlíme“ (těsto jemně stlačíme cca 1 cm dolů).
Vykynuté dalamánky pečeme v předem vyhřáté troubě cca 30 min. při teplotě 180 – 200°C. Dalamánky můžete zkusit upéci také ve tvaru bochníku (žemlí, rohlíků, apod.), který před pečením posypeme drcenými arašídy, mandlemi, vlašskými ořechy (in natura) nebo mákem.
Čokoládový věneček na přání
Tento věneček si na oslavu svých sedmých narozenin objednala dcera autorky receptů. Doporučuje doplnit pochoutku skutečným věnečkem z čerstvých květů nebo dozdobit věnečkem z dřevěných korálků – určitě s tímto nápadem uspějete. Pokud máte syna, určitě nebude problém nahradit tuhle ryze holčičí ozdobu nějakou vhodnou hračkou – třeba lukem a šípem z proutí, létajícím drakem nebo lodičkou z kůry. Jistě sklidíte jeho nefalšovanou radost.
Postup:
V míse na těsto smícháme odhadem 500 g pšeničné celozrnné mouky, 2 polévkové lžíce tmavého karobu a 1 čajovou lžičku jedlé sody (vinného kamene, prášku do pečiva bez fosfátů). K suché směsi přidáme na maličké kousky nakrájené jablko i se slupkou. Přilijeme adekvátní objem bílého podmáslí do vytvoření litého hustějšího těsta. Podmáslí nahradí také polotučný jemný bílý jogurt, kyška, kefír či acidofilní mléko, díky nimž bude těsto po upečení nadýchanější a vláčné. Syrové těsto můžeme dosladit 1 polévkovou lžící domácího tekutého medu v případě, že jsme použili jablka na chuť kyselejší odrůdy. Taktéž do něj můžeme nalámat nepatrné množství kousků hořké kvalitní čokolády.
Zhotovené syrové těsto nalijeme do nepřilnavé/silikonové formy ve tvaru věnce (nižší bábovky) a pečeme pozvolna v předem vyhřáté troubě na 180° C po dobu 20-30 minut. Pro jistotu vyzkoušíme špejlí nebo párátkem míru lepivosti těsta během pečení, abychom si byli jisti, že je těsto skutečně upečené. Po vychladnutí věneček vyklopíme na kulatý ozdobný tác a před slavnostním zakrojením znovu karobem lehce poprášíme.