Čerokézové či Čerokíové (nebo také ah-ni-yv-wi-ya, jak se sami nazývají ve svém jazyce) je severoamerický indiánský kmen. Až do příchodu bílého muže se Čerokézové vyznačovali bohatými tradicemi, vlastním písmem a jedinečnou společností. Mezi čerokézské kulturní dědictví patří bezpochyby i skvělá kuchyně, jejíž základ tvoří kukuřice, fazole a dýně. Často se v receptech objevují také tomatilla (plod lilkovité rostliny mochyně dužnoplodé), jahody, vodní meloun, žaludová mouka, krůta, zvěřina a ryby, javorový sirup či piniové oříšky.
Připravili jsme pro vás malou ochutnávku v podobě tradičního čerokézské koláče z medu a borůvek.
Ingredience
- 120 g másla v pokojové teplotě
- 120 g moučkového cukru
- 200 g medu
- 3 vejce
- 125 ml plnotučného mléka
- 140 g hladké mouky
- 70 g celozrnné mouky
- 2 lžičky prášku do pečiva
- 1/2 lžičky soli
- 400 g čerstvých borůvek
Postup
Předehřejte troubu na 175 °C. Utřete dohromady máslo, cukr a med a poté vmíchejte vejce a mléko. Přidejte mouku, prášek do pečiva a sůl a vypracujte těsto. Těsto prostřete do pekáčku vyloženého pečícím papírem. Promíchejte borůvky s lžící mouky a opatrně je vmačkejte do těsta a částí ozdobte vršek koláče.
Doba pečení je 45-60 min. Koláč je krásně vláčný a nijak moc sladký (kdo chce, může ještě poprášit moučkovým cukrem).
Dobrou chuť!
PS: pokud vás více zajímá historie a kultura severoamerických Indiánů, můžeme vám doporučit „Indiánskou knihu mrtvých“ od Petra Procházky. Více o knize najdete v online knihkupectví nakladatelství Eminent ZDE.
Zdroj: www.msmarmitelover.com
Foto: Wikimedia Commons