Aktuální tropické počasí nezpůsobuje problémy jenom lidem, ale také jejich čtyřnohým mazlíčkům. Co pejskům v letních vedrech hrozí a jak se nebezpečí vyvarovat?
Psi a pocení
Oproti nám, lidem, je pro psy primárním ochlazovacím mechanismem rychlé „psí dýchání“. Psi při něm využívají části plic, ve kterých nedochází z výměně kyslíku, a díky tomu u nich nedochází k hyperventilaci. A i když nám může na první pohled připadat tento způsob psího dýchání velmi náročný, pro pejsky to nepředstavuje žádnou zvláštní námahu. Ale aby nedošlo k mýlce – i psi se potí! Nejvíce potních žláz mají na tlapkách (které díky tomu mohou také pěkně zapáchat! 🙂 ).
V každém případě je dobré pejsky v těch největších vedrech ochlazovat. Pořiďte si ostřikovač na kytky a pejska průběžně kropte na hřbetě vlažnou vodou.
Psi a úžeh
Pokud máte pejska s nadváhou nebo s krátkým čumákem, je potřeba dávat si větší pozor na úžeh. Jeho nejčastějším příznakem je průjem – pokud se v horkém létě objeví, je lepší vyhledat veterináře. V každém případě dbejte, aby měl pes k dispozici dostatek vody a aby přebýval ve stínu.
Ideální čas na vycházky je pak buď co nejdříve ráno, nebo až později odpoledne, kdy největší vedra opadnou.
Psi a horký asfalt
Zatímco vaše chodidla jsou před rozžhaveným povrchem chodníků a vozovek chráněna obuví, pejsci jsou na tom hůř. Nikdy nenechejte běhat psy přes rozteklý asfalt, který jim může způsobit velmi ošklivé popáleniny – a pokud už k tomu náhodou dojde, doporučujeme vyhledat veterináře a nechat tlapky odborně ošetřit. Pro další léčbu můžete využít i naše tipy pro „člověčí“ spáleniny, k kterých jsme psali v článku Alternativní medicína pro zdravé opalování ZDE.
Pozor na toxiny!
V horkých teplotách se zvláště menší bazénky a zahradní jezírka osidlují zelenými řasami, které mohou být pro domácí zvířata jedovaté. Pejsky raději nikdy nepouštějte do nazelenalých stojatých vod. Ujistěte se také, že na zahradě nerostou žádné nebezpečné houby, které by pes mohl omylem sníst.