Další díl seriálu Rostliny, které měnily svět připravil jeho autor Jiří Kuchař na téma eukalyptus. Francouzský botanik Charles Louis L’Héritier složil jeho libě znějící název z řeckých kořenů eu, což znamená dobře nebo správně, a calypto ve významu pokrýt nebo skrýt.
Netušil, že tím dokonale vystihnul to, co listy nabízejí: éterické oleje s hlavní obsahovou látkou cineolem, někdy také zvaným eukalyptol, který je vynikající při zánětech horních cest dýchacích, protože eukalyptové silice dokáží zředit hleny a pomoci jejich vykašlávání. Působí i proti některým virům rodů Morbillivirus a Streptococcus, které způsobují spalničky nebo spálu. Kvůli antiseptickým účinkům se tento éterický olej používá také přímo na rány, kromě toho snižuje horečku, ulevuje při bolestech hlavy i migrénách a jako mast od revmatických bolestí. Výhodou eukalyptových silic je, že se dobře vylučují močí a plícemi, takže jejich očistný efekt se násobí. Díky příjemné vůni a chuti se používá jako ochucovadlo v léčivech nebo sirupech proti kašli. Přidává se do žvýkaček, parfémů, mýdel nebo šampónů, zubní pasty nebo kloktadel – i jako účinný repelent.
Zázračná rostlina je ve skutečnosti sedmdesátimetrový strom, který objevil cestovatel James Cook při zastávce poblíž dnešního Sydney a později ho pojmenoval na počest neskutečně bohaté rostlinné diverzity Botany Bay, Botanická zátoka.
Stromy a hlavně jejich listy si kapitán Cook oblíbil poté, co mu je doporučili domorodci. „Když jsem trpěl rýmou, nechal jsem postavit na kamna kastrol s vodou a nakapat do něj trochu oleje z listů tohoto božského stromu. Jakmile se blahodárný lektvar patřičně zahřál, inhaloval jsem nad ním s ručníkem přes hlavu,“ popisoval si ve svém deníku. V českém botanickém názvosloví dostal strom roku 1846 od Jana Svatopluka Presla výmluvné jméno, které dokonale vystihuje přínos stromu pro naše zdraví: blahovičník.
James Cook přistává roku 1779 na Havaji, kde našel společně s dalšími čtyřmi členy posádky smrt. Útok na něj díky nedorozumění začal náčelník z pozoruhodným jménem Kalaimanokahoʻowaha.