Letos uplyne 75 let od chvíle, kdy švýcarský vědec Albert Hofmann objevil psychedelické účinky LSD při náhodném potřísnění touto látkou. Zrodilo se tak jedno z nejsilnějších psychedelik, které celosvětově ovlivnilo společnost. Zájmu o LSD je nyní věnována konference, která proběhne ve dnech 4. až 6. května v Ostravě-Landeku. Hlavním hostem je Stanislav Grof.
LSD se stalo předmětem vědeckého výzkumu, a to zejména v oblasti psychiatrie. Československo bylo jednou ze zemí s nejrozsáhlejším výzkumem zkoumání účinků této látky a jako jedna z mála zemí si vlastní čisté LSD vyrábělo v opavské Spofě. Výzkumem jeho účinků se u nás v šedesátých letech zabýval i Stanislav Grof, který s výzkumy později pokračoval v USA až do roku 1973, kdy přestaly být financovány. Postupně pak došlo k zákazu LSD na celém světě.
Stanislav Grof však objevil způsob, jak dosáhnout mimořádného stavu vědomí i bez užití psychedelik, a vyvinul společně se svou ženou Christinou techniku holotropního dýchání, která se ukázala být jejich rovnocennou alternativou. LSD však zůstalo pro Stanislava srdeční záležitostí, díky níž objevil léčivý potenciál mimořádných stavů vědomí a která tak zcela změnila jeho profesní život. Stanislav Grof se s vámi o své zkušenosti v rámci několika přednášek podělí.
V současné době dochází k renesanci psychedelického výzkumu, a to jak ve světě, tak v České republice. Výsledky současných výzkumů v ČR představí na naší konferenci vědci z Národního ústavu duševního zdraví a České psychedelické společnosti.
S LSD je nedílně spjatý také rozvoj kreativity. Ve světě tak časem vznikl nový umělecký směr označovaný jako Visionary Art. Součástí kulturního programu konference je tak i výstava uměleckých děl českých „psychonautů“, kteří své vnitřní prožitkové mapy na LSD zachytili na plátno. Večery a noci pak budou patřit koncertům.
Cílem konference je připomenout z historického hlediska význam objevu látky, která změnila mnoha lidem život, zavzpomínat na počátky práce s LSD v bývalém Československu, dozvíte se i o osvětě v oblasti nových přístupů v psychiatrické péči a o větší otevřenosti lékařů vůči transpersonální psychologii a psychiatrii.