Je opravdu nutné kůži chránit před sluncem? Vystavení holé pokožky přímým slunečním paprskům je rozhodně zdravé. Vždyť právě to je způsob, jakým lidské tělo tvoří v kůži vitamin D3, který nám na konci zimy tolik chybí.
Podle Lenky Sobkové, spoluautorky aktuálního speciálu o Kosmetice a léčivé přírodě, je to přirozené a zcela bezpečné, dodržujeme-li základní pravidla:
- Přiměřená intenzita slunečního záření – delšímu vystavení holé pokožky bez nanesení UV filtru bychom se měli raději vyhnout mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita slunečního záření nejsilnější. Zároveň ale neodkládejme odhalení pokožky na příliš pokročilou hodinu, jinak si zásoby vitaminu D nevytvoříme.
- Platí pravidlo: Pokud je stín, který vrhá naše postava, delší než výška naší postavy, k syntéze vitaminu D v kůži nedochází. Jinak řečeno, intenzita slunečních paprsků je už tak „slabá“, že pro tvorbu vitaminu D není dostačující.
- Na slunci pobuďme přiměřeně dlouhou dobu – ta je pro každého jiná, závisí na odolnosti získané trávením velké části času venku a na typu pokožky. Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí vystavit mírnému sluníčku kůži předloktí a obličeje asi na dvacet minut denně. Na druhou stranu, deficitem vitaminu D u nás trpí poměrně velká část populace, a tak je škoda nedopřát si jej dostatek z nejpřirozenějšího zdroje, který máme k dispozici. Déčko se v těle ukládá do zásoby, která by nám v ideálním případě měla vystačit na celý podzim a zimu.
- Regeneraci kůže, a to hlavně po spálení, dokážou urychlit živé enzymy. Přirozeně jsou obsažené v čerstvém ovoci a zelenině, které je v létě dostatek všude kolem nás. Příroda prostě myslela na všechno…
- Po delším opalování je vždy na místě ošetření pokožky. Podle svého pocitu sáhněte po kterémkoli čistém oleji. Přidat můžete i několik kapek zklidňujícího nebo chladivého éterického oleje. Pro regeneraci pokožky při spálení můžete vmasírovat směs kokosového oleje a oleje z ostropestřece. Urychlí zhnědnutí spálených míst a zklidní podráždění.