Sběr bylin právě vrcholí a je ideální doba doplnit si zásobu o ty nejlepší! Připravili jsme pro vás výběr červencových léčivek, včetně tipů na sběr, zpracování a samozřejmě přehled účinků. Vezměte si rukavice a jdeme na to!
Benedikt obecný – čubet
Na vrcholu benediktu rostou žluté květy – těsně před tím, než se otevřou, nejlépe v poledne, sbíráme celou nať. Opatrně, protože benedikt pěkně píchá! Nať sušíme rychle při teplotě až 60 °C.
Benedikt má antibakteriální a antivirové působení a užívá se na všechny choroby zažívacího traktu ve formě hořkého nálevu.
Celík zlatobýl
Sbíráme nerozkvetlé natě s pupeny a stonky do 3 mm tloušťky, a to mezi 14. a. 16. hodinou. Ideální je sbírat rostliny vyrostlé ve stínu. Sušíme zavěšené.
Celík je základ ledvinových čajů s močopudnými a dezinfekčními účinky. .Používá se i při léčbě zvětšené prostaty, proti lámavosti cévních kapilár také zevně ve formě obkladů na nehojící se rány a ekzémy.
Maliník
Sbíráme maliníkové listy (ideálně mladé, svěže zelené) a samozřejmě plody. Sušíme na papíře.
Čaj z listů pomáhá při chřipce a nachlazení – obvykle se přidává do bylinných směsí, kde zlepšuje chuť. Při zánětech v dutině ústní se nálev používá jako kloktadlo.
Jaké další léčivé byliny se sbírají v červenci? Jsou to například
- kopřiva dvoudomá
- kmonice lékařská
- mochna husí i stříbrná
- kokoška pastuší tobolka
- smil písečný
- vrbovka chlupatá i malokvětá
- a řada dalších
O jejich sběru, zpracování a především účincích se nejvíce dozvíte v sedmidílném Herbáři léčivých rostlin autorů Jiřího Janči a Josefa Zentricha. Celý set můžete zakoupit v e-shopu nakladatelství Eminent ZDE (doporučujeme využít akci „4 knihy za cenu 2“).
Foto: Wikimedia Commons