Rafinovaný cukr je příčinou cukrovky a řady dalších problémů od akné, zubního kazu, ztučnění jater, infarktu myokardu, gynekologických potíží a osteoporózy až po nádorová onemocnění a poškození mozku. Je zodpovědný i za nedostatek vitaminů a minerálů.
K čemu konzumace cukru vede, jak se zbavit závislosti na něm, najít náhradní varianty a především zachránit svoje ohrožené zdraví, můžete načerpat v knize Zdraví v ohrožení – Hořká pravda o sladkém cukru. Kniha je užitečná jak nemocným, tak těm, kteří po léta bezúspěšně bojují s nadváhou a únavou. Na ČR Dvojka si můžete vyslechnout rozhovor Martiny Kociánové s autorem knihy Jiřím Kuchařem.
A jak tedy nahradit bílý cukr, když milujte sladké?
Nezvladatelná chuť na sladké může být způsobena nevyváženou stravou, například nedostatkem bílkovin. Z pohledu čínské medicíny to značí problém se slezinou, kterou je třeba podpořit, doporučuje se jíst batáty, mrkev nebo dýni Hokkaido. Pokud bude vás jídelníček vyvážený, chuť na sladké postupně vymizí.
Pokud máte rádi sladkou chuť a zároveň chcete skoncovat s nekvalitními cukrovinkami z bílého cukru, máte naštěstí více možností a nemusíte strádat. Výborné jsou ořechy jako například vlašské, kešu, para nebo mák. Z ořechů se také připravují výtečné pasty jako je slunečnicová, sezamová, mandlová nebo pasta z lískových oříšků, které lze konzumovat samotné nebo je třeba přidat do jogurtu.
Sladkou chuť najdeme přirozeně ve stévii, obilných sladech rozinkách, sušených fících nebo datlích, ze kterých se dá připravit spousta dobrot.
Sladit lze kokosovým cukrem nebo sirupy, například datlovým, rýžovým, javorovým, čekankovým nebo sirupem z agáve. Nedávno jsme také psali o karobu, který je přirozeně sladký.
Z koření vyniká skořice, která jemně osladí a provoní kaše i jablkový kompot, skvělý je také anýz, lékořice, hřebíček, kardamon.
Většinou stačí při chuti na sladké sníst trochu tuků jako je šlehačka nebo škvarky. Myslete na to, že když mlsat, tak jedině kvalitně, např. čokoládou s vysokým procentem kakaa a bez cukru!