Jak vznikalo strhující životopisné drama inspirované skutečným příběhem léčitele Jana Mikoláška. V hlavní roli Ivan Trojan.
Léčitel a bylinkář Jan Mikolášek zasvětil svůj život péči o nemocné. Jeho pomoc vyhledal i anglický král Jiří VI. a Tomáš Garrigue Masaryk. Pacienty nerozlišoval, pomáhal všem. Během druhé světové války pomáhal nacistům i odbojářům. V té době padl jeho synovec Antonín v bojích o Francii a umírají i jeho dva bratři, Antonín po návratu z internačního tábora a Alois v koncentračním táboře Osvětim. Po válce zachránil Antonínu Zápotockému snětí napadenou nohu, kterou lékaři chtěli amputovat, a díky tomu se až do Zápotockého smrti na podzim 1957 léčitelé těšili zvláštní ochraně. S nástupem Antonína Novotného se vše změnilo a Jan Mikolášek byl ve zinscenovaném procesu, kdy čelil i obviněním, že zadržuje pracovní sílu pro budovatelský průmysl, odsouzen k mnohaletému žaláři. Poslední léta života dožívá v chudobě.
V hlavní roli filmu Šarlatán se přestaví Ivan Trojan spolu se svým osmnáctiletým synem Josefem, který ztvární léčitele v mladším věku. Do role léčitelova asistenta byl obsazen slovenský herec Juraj Loj.
„Léčitelství mě vždy zajímalo. To, že jeden člověk je schopen se tak silně zahloubat do těla a duše jiného člověka, že najednou ví, co v něm je. On byl skutečně geniální, šíleně intuitivní a zároveň racionální diagnostik. A dovedl lidem bylinkářstvím neuvěřitelně pomáhat,“ říká Agnieszka Hollandová.
„Na jeho osudu je možné demonstrovat, jak neměnný a zároveň výlučný je vztah k výjimečným jedincům a že veskrze všechny systémy se těchto samorostů pokoušejí využít a posléze je zahubit. Obdiv a strach. To je emoce, která ve mně zůstává,“ říká scénárista filmu Marek Epstein.