Propolis používají včely k zatmelování otvorů a skulin v úlech a k balzamování mrtvolek různých vetřelců, které usmrtily a nemůžou je dostat z úlu ven. Skládá se z pryskyřic, vosků, éterických olejů, pylu a dalších příměsí. Lidé ho jako léčebný prostředek používají odpradávna.
Slovo propolis pochází z řečtiny a je odvozené od slov „pro“ (pro obranu nebo v obraně) a „polis“ (město). Znamená tedy obranu města (nebo úlu). Je ve vodě nerozpustný, proto se tento včelí tmel zpracovává do formy lihového extraktu čili tinktury, příjemně vonící červenohnědé kapaliny, kterou si můžete vyrobit i sami doma.
Výroba propolisové tinktury
Použijte 100 g drobně nakrájeného propolisu. Nasypejte ho lahve, ve které je 500 ml 96% lihu. Uzavřete a každý den protřepejte. Po 14 dnech lahev otevřete, roztok přefiltrujte přes gázu a slijte do tmavých skleněných lahviček se zabroušeným uzávěrem. Při dobrém uskladnění v temnu a chladu neztrácí propolis léčivé schopnosti ani po delší době.
Léčivé účinky propolisu
Propolis likviduje viry a bakterie, působí proti bolesti a povzbuzuje imunitu organismu. Ničí plísně, je protizánětlivý a podporuje hojení ran. Při jeho užívání nejsou známé žádné kontraindikace s výjimkou alergie, kterou trpí jen zanedbatelné procento lidí. Pro jistotu si ale udělejte zkoušku: namočte smotek vaty v tinktuře, vetřete ji do pokožky na dlaňové straně zápěstí a nechte zaschnout. Jestliže kůže do čtyřiadvaceti hodin nezčervená nebo se nevytvoří pupínky, alergie vám nehrozí.
Výroba propolisové masti
Propolisovou tinkturu můžete použít i do masti, již vyrobíte tak, že do 100 g zahřátého základu (vazelína, bambucké máslo, sádlo) vlijete 10 až 40 ml propolisové tinktury. Nechte vychladnout a skladujte v lednici.
I při výrobě ostatních mastí (měsíčková, řepíková, řebříčková) přidávám pro lepší konzervaci 1 čajovou lžičku propolisové tinktury na 50 ml masti. Dále tinkturu používám ke konzervaci sirupů (na 500 ml sirupu 2 lžičky tinktury). Při nachlazení či nevolnosti, na kloktání nebo k vnitřnímu použití, užívejte 1 čajovou lžičku rozmíchanou ve 200 ml vody nebo bylinkového čaje.
Text: Vláďa Vytásek