Stres a shon, velké uklízení, nakupování dárků, pečení cukroví… Je toho na vás moc a nezbývá vám čas si přes den najít čas na odpočinek? Večer padáte únavou a stejně se vám nedaří dobře usnout a spát? Vaše tělo, mysl i duše si zaslouží odpočinek. My vám poradíme jak na to.
- Vstávejte každý den ve stejnou dobu. Je lákavé spát dlouho, obzvlášť o víkendu. Pokud však trpíte nespavostí, měli byste vstávat každý den ve stejnou dobu, aby jste trénovali vaše tělo a mysl, a probouzeli se vždy ve stejnou dobu.
- Vyhýbejte se alkoholu a stimulantům, jako je nikotin a kofein. Účinky kofeinu mohou trvat několik hodin, takže jeho ovlivnění spánku je opravdu významné. Kofein může nejen způsobit potíže při usínání, ale může také způsobit časté noční buzení. Alkohol sice může mít sedativní účinek během několika prvních hodin po konzumaci, ale může vést k častému buzení a rozhodně nenapomáhá klidnému nočnímu spánku.
- Omezte malé schrupnutí přes den. Zatímco zdřímnutí přes den vypadá jako správný způsob, jak dohonit vynechaný spánek, není to vždycky tak. Při vytváření pravidelného spánkového režimu je dobré se odpočinku přes den spíše vyhýbat
- Pravidelně cvičte. Pravidelné cvičení může významně zlepšit kvalitu spánku a jeho trvání. Nicméně, cvičení bezprostředně před spaním může mít stimulační účinek na tělo a je třeba se mu vyhnout. Snažte se dokončit cvičení nejméně tři hodiny před plánovaným spánkem.
- Omezte aktivity v posteli na spaní a milování s partnerem. Pokud trpíte nespavostí, vyhněte se sledování televize nebo poslechu rádia, řešení rodinných záležitostí, telefonování atd. Všechny tyto činnosti mohou zvýšit vaši pozornost a tím ztěžovat usínání.
- Než jdete do postele, nejezte a nepijte. Můžete tak aktivovat trávicí systém, který vás bude držet v bdělosti. Pokud trpíte gastroezofageálním refluxem nebo pálením žáhy, je ještě důležitější, abyste se jídlu před spaním vyhýbali. Kromě toho, také pití velkého množství tekutin před spaním může mít velké nároky na močový měchýř, což vyžaduje častou návštěvu WC.