„Až Ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády.“
Jan Werich
Evropský den Slunce byl poprvé ustanoven v roce 2008 a každoročně se rozšiřuje do více zemí starého kontinentu. Jeho smyslem je mj. připomínat význam Slunce pro naši planetu. Připravili jsme pro vás pár slunečních zajímavostí a také video od kosmické agentury NASA, na kterém se můžete na Sluníčko podívat zblízka a poslechnout si jeho „píseň“. Ať vám Slunce svítí dnes i každý další den!
Slunce jako zdroj života
Energie Slunce pohání prakticky všechny procesy, které na Zemi probíhají – závisí na ní podnebí, změny počasí i teploty, významně se podílí na přílivu a odlivu. Je hlavním faktorem pro fotosyntézu rostlin a umožňuje živočichům i nám lidem vidět.
Slunce jako bůh
Egyptský bůh Slunce Re byl nejvyšší staroegyptský bůh, který řídil plynutí dnů, měsíců a ročních období a jeho ohnivé oko bylo vševědoucí. Panovníci Inků se považovali za potomky boha Slunce Inti a stavěli mu sluneční chrámy. Slunce uctívali také Aztékové, kteří mu obětovali srdce válečných zajatců a tak posilovali Slunce na jeho dráze na nebi. Jak Indiáni tancem uctívali boha Slunce je brilantně popsáno například v knize Petra Procházky Tanec Slunce (více ZDE).
Ve starém Řecku ctili boha Slunce Hellia a ve starém Římě pak uctívali Slunečního boha hned ve třech podobách: Sol invictus („neporažené slunce“), Sol aeternus („věčné slunce“) a Sol divinus („boží slunce“).
Slunce jako symbol
V astrologii se Slunce znázorňuje jako kruh s tečkou uprostřed. Symbolizuje vůli a ego, životodárnou sílu a archetyp otce. V tarotu symbolizuje karta Slunce úspěch, štěstí a triumf a je často spojována s narozením dítěte.
Slunce a jeho píseň
Foto: Wikimedia Commons, Pixabay