MUDr. David Frej říká: Tvoje imunita je tvůj nejlepší lékař

MUDr. David Frej proslul svými knihami o ájurvédě, o zdravém střevu nebo o významu skrytých zánětů v našem organismu. Nedávno se podílel i na knize Svět přírodních antivirotik.

MUDr. David Frej
foto: Archiv nakladatelství Eminent

Ve své praxi se zaměřujete hlavně na celkové posílení naší imunity. Je slovo obranyschopnost správným synonymem pro imunitu?

Náš imunitní systém má víc funkcí a jednou z nich je rozpoznávání škodlivin a obrana organismu před infekcemi – tedy skutečně obranyschopnost.

Měnily se nějak zásadně názory na to, jak funguje imunita?

První poznatky o tom přišly roku 430 před n. l. během morové epidemie v Aténách. S nástupem autoimunitních nemocí nebo očkování v dnešní podobě se samozřejmě podstatně rozšířily, ale pořád platí to, co věděl už Hippokrates: Všechny nemoci začínají ve střevech. Zdůraznili jsme to v knize Zdravé střevo.

Jaké jsou další důležité orgány dobře fungujícího imunitního systému?

V našich střevech se nacházejí téměř tři čtvrtiny imunitních buněk. Málokdo si uvědomuje, jaký význam mají pro naše střeva zdravé tuky. Této problematice jsem věnoval dvě knihy, protože kvalitní tuky považuji za skutečné superpotraviny.

Další aspekt je dozrávání imunitních buněk, které je velice důležité, a probíhá v kostní dřeni a brzlíku. Významné jsou i sekundární imunitní orgány, například lymfatické uzliny, kde se odehrávají důležité imunitní reakce.

Silný imunitní systém znamená zdraví a vitalitu, protože nás chrání před infekcemi a také před rakovinnými buňkami. V této knize se seznámíte s tím, jak imunitní systém funguje, s faktory, které jej oslabují, a především s možnostmi, jak je aktivně ovlivnit.

V čem dělají lidé největší chybu, co se týká jejich vlastní imunity?

Čekají na zázračnou medicínu a nevěnují pozornost životosprávě, která imunitu ovlivňuje zásadně. Osobně ji považuji za základ dobře fungujícího organismu, stejně jako správnou stravu podporovanou doplňky a fytoterapií, krátkodobé půsty a kvalitní spánek. V srpnovém čísle měsíčníku Regenerace se nad tím zamýšlím v článku Proč mám tak málo energie.

A pokud se týká bylin?

Jsem velkým příznivcem bylin a v knize Tvoje imunita je tvůj nejlepší lékař jich doporučuji dost. Jednou z nich je echinacea neboli třapatkovka nachová. Její používání kdysi naučili bělochy prérijní indiáni, kteří s ní měli skvělé zkušenosti. Dnes je považována za vynikající prostředek, který jsme samozřejmě nemohli opomenout v knize Svět přírodních antivirotik.

Liší se třeba nějak postupy v různých ročních obdobích?

Pokud se týká imunity, měli bychom se jí systematicky věnovat celý rok a nenechávat její posilování na dobu, kdy už jsme opravdu nemocní. Naopak pomoci bychom jí měli v období chřipkových epidemií, kdy je dobré užívat vyšší dávky vitaminů C a D.

Knihy MUDr. Davida Freje vydává nakladatelství Eminent.

Publikace je určena pro preventivní užívání přírodních prostředků s antivirovým posláním, pro celkové zvýšení imunity a pro terapii nemocí a problémů spojených s viry. Autoři nabízejí desítky osvědčených receptů a postupů k domácí přípravě prostředků z desítek druhů rostlin a několika léčivých hub.