Všichni chceme být zdraví, je to přirozené, normální, vlastně až banální. Co to je, když jme zdraví přirozeně? Co to je, když jsme zdraví nepřirozeně? Je v tom nějaký rozdíl? A pokud ano, jaký?
Všichni chceme být zdraví, je to přirozené, normální, vlastně až banální. Ano, potkala jsem lidi, kterým na zdraví zdánlivě nezáleželo, většinou protože ho měli. Potkala jsem lidi, kteří se zvláštně, sebedestruktivně huntovali, a k nemoci se propracovávali jaksi mimochodem. Ano, k nemoci kráčíme často, přesto že víme, že to děláme, ale nemůžeme si pomoci, protože by to znamenalo změnit životní styl, návyky, stereotypy. Ale to neznamená, že bychom si nemoc přáli, jen doufáme, že v našem případě to bude prostě jinak. Takže ano, chtít být zdravý je normální. Jenže dnes se začínáme snažit ještě o něco vyššího, jiného, nestačí nám být zdraví jakkoliv, toužíme být zdraví přirozeně, alespoň někdo. A to mě zaujalo. Co to je, když jme zdraví přirozeně? Co to je, když jsme zdraví nepřirozeně? Je v tom nějaký rozdíl? A pokud ano, jaký? Pátrala jsem, kdo se tím zabývá, a zjistila jsem, že se tento pojem používá nejčastěji v souvislosti s ženským zdravím, ale nejen tomu se budeme věnovat s paní magistrou Lenkou Sobkovou, lékárnicí, homeopatkou, odbornicí na bylinky, a také na přirozené zdraví ženy.
Jak už jsem se zmínila po pročítání nejrůznějších materiálů, narazila jsem na spojení „přirozené zdraví“. Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi přirozeným a nepřirozeným zdravím?
Určitě pro nás tento pojem může na první pohled působit trochu zvláštně, možná paradoxně. Já vycházím z přesvědčení, že pro člověka je normální být zdravý. Když se na malinkou chvilku u pojmu „zdraví“ zastavíme, tak si pojďme úplně na úvod říct, že samotný pojem zdraví jako takový nemáme definován. Respektive těchto definic máme dnes celou řadu, ale žádná z nich není komplexní. Zdraví je něco, co tady od přírody máme, co vlastně funguje v uvozovkách samo, a je to pro nás něco tak běžného, že to vlastně ani nezkoumáme, nebo respektive, když o zdraví přijdeme, tak se chceme zpět do tohoto přirozeného stavu zdraví vrátit. A to už je cesta poměrně obtížnější, ale určitě to jde, alespoň většinou.
Mě teď zaujalo to „přirozené“ a „nepřirozené“, protože pod tím přirozeným si představuji, že se k tomu dopracujeme nějakým způsobem změny životních návyků, stravy, sportu a tak dále. A nepřirozené zdraví je, když si pomůžeme chemií. Chápu to správně, nebo nemá smysl to takto rozdělovat?
Určitě na úvod takové rozdělení můžeme použít. Je to trošku zjednodušené, protože dnešní svět už není až tak černobílý, jak se mohlo zdát před nějakými 20, 30 lety. O tom si asi více povíme za chvíli. Nicméně my jsme k tématu zdraví přistoupili z pohledu vědy, z pohledu mužského logického přístupu. To znamená, že když v mém těle něco nefunguje, třeba mi chybí určitý hormon, tak ho dodám v tabletě, a v tu chvíli opravdu dokážu eliminovat projevy nemoci, nebo odstranit projev toho, co mě trápí.
Textový přepis celého rozhovoru Martiny Kociánové s Lenkou Sobkovou najdete na www.kupredudominulosti.cz/sobkova-lenka-1d-zeny-si-vytvareji-stres-i-zpusobem-stravovani…
Bez strachu a stresu budete zdravější
Strach jsme od přírody dostali jako důležitý nástroj pro přežití. Máme mu podléhat, nebo naopak vzdorovat? Je strach totéž co stres? Existuje zdravá a nezdravá míra strachu?
Článek Lenky Sobkové Bez strachu a stresu budete zdravější si můžete přečíst v listopadovém vydání časopisu ReGeNeRaCe.
Rozhlasový pořad Kupředu do minulosti byl původně vysílán na ČRo2 od roku 2014. Jeho autorkou je Martina Kociánová, která tehdy moderovala dopolední vysílání. Již po roce a půl své existence se pořad zařadil mezi nejposlouchanější formáty. Přesto byl v roce 2016 nenávratně zrušen. „Rok jsme sbírali odvahu pustit se do jeho pokračování sami a nakonec jsme se rozhodli: Prvního ledna roku 2018 jsme rozjeli vlastní webový portál Svobodné Universum, kde již vysíláme dva roky,“ vypráví Martina Kociánová, kterou jsme právě pro aktuálnost témat, jež v rámci Kupředu do minulosti zaznívají, požádali o rozhovor (Kupředu do minulosti – rozhovor s Martinou Kociánovou).
Svobodné Universum |Kupředu do minulosti
Hledáme staré recepty na nové problémy, i nové recepty na staré problémy. Jsme přesvědčeni, že v moudrosti předků je více dobra, než ve všech módních ideologiích dohromady, že ideály lidskosti a hodnoty naší civilizace nemají a nesmí být rozbity, ztraceny, zapomenuty. Zajímají nás lidé a jejich myšlenky, proto s lidmi rádi mluvíme, nevyslýcháme je.
Pořad můžete finančně podpořit na www.kupredudominulosti.cz/podporte-nas/